Powikłania ciąży zostawiają piętno za zdrowiu kobiety

Powikłania ciąży, takie jak cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy, mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem śmierci nawet kilkadziesiąt lat po porodzie – wynika z badania szwedzkich naukowców przeprowadzonego na grupie ponad 2 mln kobiet.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

Opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine badanie wykazało, że u kobiet, u których wystąpiły poważne powikłania w czasie ciąży, występuje zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci utrzymujące się przez ponad 40 lat. 

Naukowcy odnotowali nawet 2,5-krotnie większe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia w porównaniu z kobietami, u których nie wystąpiły poważne powikłania: przedwczesny poród, urodzenie dziecka o masie za niskiej w stosunku do wieku ciążowego, cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy lub inne zaburzenia związane z nadciśnieniem tętniczym.

U kobiet, które urodziły przedwcześnie lub które urodziły dzieci z niską masą urodzeniową, ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego było ponad dwukrotnie wyższe, a ryzyko zgonu z powodu nowotworu podwyższone 1,2 -krotnie. Ryzyko śmierci z powodu cukrzycy było ponad dwukrotnie wyższe u kobiet z porodem przedwczesnym lub stanem przedrzucawkowym i 25-krotnie wyższe u kobiet z cukrzycą ciążową.

– Przebycie swoistych powikłań ciąży może pozostawić po sobie piętno na zdrowiu kobiety na całe jej życie. Szczególnie istotne są w tym aspekcie powikłania wynikające z zaburzeń implantacji i niewydolności łożyska. Nieprawidłowo tworzące się łożysko, które nie jest adekwatnie utlenowane, zaczyna wytwarzać szkodliwe substancje, które przedostają się do krążenia kobiety ciężarnej – tłumaczy prof. dr hab. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, profesor CMKP, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii w Szpitalu Bielańskim.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Niewydolność łożyska: groźna dla matki i dziecka, można jej uniknąć!

Kobiety w ciąży często nie zdają sobie sprawy z tego, że na jej wczesnym etapie, zwykle bezobjawowo, może dojść do rozwoju niewydolności łożyska. To poważny problem występujący pięć razy częściej niż zespół Downa u płodu. Niesie konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka. Na szczęście w dużym stopniu można mu zapobiegać. Kluczem jest wiedza na wczesnym etapie ciąży, że do nieprawidłowości doszło. Warto się badać.

W takiej sytuacji – pomimo tego, iż patologia dotyczy łożyska – objawy chorobowe zaczyna prezentować kobieta. 

– Te szkodliwe substancje mają działanie uszkadzające naczynia krwionośne, co w trakcie ciąży może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, obrzęków, uszkodzenia nerek, wątroby czy serca. Pomimo, iż jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie była znana etiologia tego zjawiska, stara nazwa stanu przedzucawkowego, czyli "zatrucie ciążowe", dobrze odzwierciedlała patologię – mówi specjalistka.

Niekorzystne wyniki ciąży mogą prowadzić także do niewielkich zmian fizjologicznych, takich jak zapalenie lub inne nieprawidłowości w małych naczyniach krwionośnych, które początkowo są trudne do wykrycia. 

„Zmiany te mogą utrzymywać się lub postępować po ciąży, ostatecznie prowadząc do innych problemów zdrowotnych, których pojawienie się może zająć lata, a nawet dziesięciolecia” – wyjaśnia autorka badania prof. Casey Crump z Wydziału Medycyny Rodzinnej i Zdrowia Społeczności w UTHealth Houston. 

Wydzielanie substancji szkodliwych przez łożyska kończy się wraz z porodem, ale już samo narażenie organizmu kobiety ciężarnej na wpływ łożyskowych czynników uszkadzających naczynia krwionośne pozostawia po sobie długotrwałe dysfunkcje układu krążenia. 

– Skutkuje to zwiększeniem ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych w dalszym życiu kobiety, w tym zawału, udaru czy nawet śmierci. Każda pacjentka doświadczająca wspomnianych powikłań ciąży powinna zostać skierowana do dalszej opieki w Poradni Kardiologicznej – zaleca prof. Kosińska-Kaczyńska.

Zalecana specjalna opieka

Zdaniem specjalistów ciąża stanowi doskonałą okazję do zidentyfikowania kobiet wysokiego ryzyka i rozpoczęcia interwencji na wcześniejszym etapie życia, zanim rozwiną się inne problemy zdrowotne. 

„Kobiety, u których wystąpiły niekorzystne skutki ciąży, wymagają ścisłej obserwacji u lekarza pierwszego kontaktu, zaczynając wkrótce po porodzie, w celu regularnej opieki profilaktycznej, która pomoże zmniejszyć to ryzyko i chronić ich długoterminowe zdrowie” – zwraca uwagę prof. Casey Crump.

Powikłania ciążowe niebezpieczne także dla dzieci

Nie można natomiast zapomnieć o równie istotnym wpływie powikłań ciąży na zdrowie dzieci. I nie chodzi tu jedynie o stan, w jakim się urodzą, ale również ich dalsze życie i rozwój. 

– Środowisko wewnątrzmaciczne ma wpływ na programowanie metaboliczne rozwijającego się płodu. W przypadku patologii wpływ ten jest nieprawidłowy. Przykładem może być znów niewydolność łożyska i ograniczenie wzrastania płodu. W takiej sytuacji dziecko rozwija się w środowisku niedoborów pokarmowych i niejednokrotnie jest narażone na niedotlenienie. Ośrodki głodu i sytości nie rozwijają się prawidłowo, co zaczyna być widoczne już u kilkuletnich dzieci. Te, które urodziły się z niedoborem masy, niejednokrotnie w wieku kilku lat cierpią już na nadwagę czy otyłość – zwraca uwagę prof. Kosińska-Kaczyńska.

Fot. PAP

Depresje w ciąży i poporodowa wpływają na rozwój dziecka

Ciąża, mimo iż jest stanem fizjologicznym, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety. 

– Od pierwszych tygodni zachodzą w nim kluczowe zmiany, pozwalające na rozwój i utrzymanie ciąży, a następnie odbycie porodu. Niestety w przypadku występowania niektórych powikłań, zmiany te nie są już jedynie odbiciem procesów fizjologicznych, a ich konsekwencje zostają obecne na całe życie kobiety – dodaje ginekolog.

Badacze zastrzegają: nie oznacza to, że sama ciąża powoduje lub bezpośrednio zwiększa ryzyko tych długotrwałych powikłań. 

„Ciąża to test skrajnych warunków, który może ujawnić predyspozycje do pewnych chorób w późniejszym życiu. Ciąża jest wspierana przez łożysko, które wytwarza hormony i potrzebuje dopływu krwi, aby prawidłowo wykonywać swoją pracę. To, jak organizm matki reaguje na hormony i układ naczyniowy wytwarzany przez łożysko, jest wczesnym prognostykiem tego, co może jej grozić w przyszłości” – tłumaczą naukowcy.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło: https://jamanetwork.com 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku