21 udowodnionych korzyści z ruchu

Każdy z nas słyszał hasła w stylu: ruch to zdrowie albo w zdrowym ciele zdrowy duch. Tylko co to konkretnie znaczy? Przedstawiamy 21 najważniejszych, potwierdzonych naukowo korzyści z regularnej aktywności fizycznej.

Uprawianie sportu/Fot. PAP/M. Kmieciński
Uprawianie sportu/Fot. PAP/M. Kmieciński

Wraz z postępem nauki w dziedzinie fizjologii i medycyny, cały czas przybywa dowodów na to, że ludzie aktywni fizycznie są zdrowsi i żyją dłużej, w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia. Dlatego coraz więcej ekspertów od zdrowia publicznego nawołuje lekarzy do rutynowego przepisywania swoim pacjentom różnych form ruchu - niejako „na receptę”, obok przepisywanych farmaceutyków i innych metod terapeutycznych.  

Jaka aktywność fizyczna dobra dla zdrowia?

Aby móc cieszyć się prozdrowotnymi efektami ruchu nie trzeba wcale uprawiać go w wymiarze sportowym, wyczynowym. Wystarczy do tego umiarkowana, lecz co najważniejsze, regularna aktywność fizyczna, taka jak choćby codzienne maszerowanie. Słynne badanie The Harvard Nurses Health Study, analizujące zwyczaje ponad 200 tys. kobiet na przestrzeni 30 lat, wykazało, że już 30 minut marszu dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy o 30-40 proc., a raka piersi o 20-30 proc. Z innych dużych badań populacyjnych, wynika, że 30 minut spacerowania dziennie przez 5 dni w tygodniu wydłuża życie średnio o 3,5 roku. 

Argumentów zachęcających do podejmowania regularnej aktywności jest jednak dużo więcej. Poniżej w formie infografiki przedstawiamy 21 najlepiej przebadanych i udokumentowanych efektów zdrowotnych ruchu. 

Jakie korzyści daje ruch/Infografika PAP/Serwis Zdrowie


Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ramach zdrowego stylu życia zalecają, aby tygodniowo podejmować co najmniej 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności albo zamiennie 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności. Są to jednak normy dla ludzi zdrowych. W przypadku osób chorych, adekwatną ilość, intensywnosć i formę ruchu należy skonsultować z lekarzem. 

Z danych opublikowanych niedawno w The Lancet Global Health wynika, że blisko jedna trzecia dorosłych na świecie (28 proc.) rusza się zdecydowanie za mało (zaliczane są do nieaktywnych fizycznie). W tym kontekście warto przypomnieć, że WHO traktuje siedzący tryb życia jako jeden z pięciu najważniejszych czynników ryzyka rozwoju niezakaźnych chorób przewlekłych (tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. chorób układu krążenia, chorób metabolicznych i nowotworów). 

Więcej informacji na temat zalecanej przez ekspertów dawki oraz formy ruchu, w zależności od wieku, znajdziesz TU

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)

Źródła: 

Instytut Kardiologii - materiały prezentowane podczas międzynarodowej konferencji pt. „Best practices in NCD prevention and health promotion”, zorganizowanej w ramach programu CINDI WHO, pod patronatem Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. 

Materiały informacyjne organizacji Exercise is Medicine Poland.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • AdobeStock

    Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

    Mamy coraz więcej dowodów na to, że produktywność pracowników jest bezpośrednio związana ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Tymczasem pracodawcy, choć podejmują pewne działania, by promować aktywność fizyczną u swoich pracowników, nie robią tego ze zbyt dużym zaangażowaniem.

  • Adobe

    Pod powierzchnią: nurkowanie a zdrowie

    Wyobraź sobie świat ciszy i barwnych raf – nurkowanie rekreacyjne pozwala doświadczać nieważkości i odkrywać nieznane. Jednak zanim zanurzymy się w błękit, warto zadać pytanie: czy nasze zdrowie jest gotowe na takie wyzwanie? 

  • zdj. AdobeStock

    Taniec jest dobry dla mózgu

    Taniec jest fantastycznym ćwiczeniem nie tylko dla naszego ciała, ale i dla mózgu. Rytmiczne ruchy i skoordynowane wykonywanie choreografii wymagają koncentracji, planowania i pamięci, co stymuluje różne obszary mózgu – opowiada neurobiolożka i neuropsycholożka dr Ilona Kotlewska.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP