Chorzy na cukrzycę mogą uprawiać sport zawodowy? 

To FAKT! Nie tylko mogą oni uprawiać sport, ale też odnosić wielkie sportowe sukcesy. Warunkiem jest prawidłowo leczona choroba.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

„Nie pozwól, by cukrzyca definiowała kim jesteś. Jeśli widzisz przed sobą górę zacznij się wspinać i walcz o swoje marzenia” – przekonują zawodnicy zespołu kolarskiego Novo Nordisk Team, którzy po raz trzeci biorą udział w wyścigu Tour de Pologne. To wyjątkowa drużyna kolarska, gdyż składa się z zawodników z cukrzycą typu 1, którzy udowadniają, że mimo choroby, dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz ciągłej edukacji diabetologicznej, możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych.

Czy nadciśnienie wyklucza uprawianie sportu? 

Dodajmy, że po czterech pierwszych etapach tegorocznego, 76. Tour de Pologne, Charles Planet, kolarz należący do tego zespołu, prowadzi w rywalizacji o tytuł najlepszego „górala” i najaktywniejszego zawodnika wyścigu.

Znani sportowcy z cukrzycą 

Warto w tym kontekście wspomnieć też o utytułowanym polskim wioślarzu - Michale Jelińskim - który zdobył wiele medali najważniejszych imprez sportowych na świecie, w tym złoto na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, a w tych sukcesach nie przeszkodziła mu cukrzyca typu 1.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. PAP/J.Kaczmarczyk

Zapobieganie cukrzycy: dieta i ruch lepsze niż leki

U osób z wysokim ryzykiem cukrzycy typu 2 zmiana stylu życia daje lepsze efekty w powstrzymaniu lub opóźnieniu choroby niż lek. Są na to solidne dowody.

Z kolei pięciokrotny złoty medalista olimpijski w tej samej dyscyplinie (wioślarstwo) Steve Redgrave boryka się z cukrzycą typu 2, którą zdiagnozowano u niego na dwa lata przed olimpiadą w Sydney. To na tych igrzyskach zdobył swoje piąte olimpijskie złoto. W artykule zespołu naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poświęconym sportowi zawodowemu osób chorujących na cukrzycę czytamy, że zespół specjalistów opiekujący się Redgravem opracował odpowiednią dietę dostarczającą 7000 kcal na dobę i składającą się z potraw o wysokim indeksie glikemicznym, przy czym przeciętny dzień treningowy tego zawodnika to 12 km biegu, 90 minut wiosłowania oraz ćwiczeń z obciążeniem i na ergonometrze.

Ale uwaga! Sport wyczynowy nie jest oczywiście odpowiedni dla każdego diabetyka. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Osoby chore na cukrzycę powinny zawsze kwestię aktywności fizycznej omawiać z lekarzem, który oszacuje, czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania i pomoże dobrać wysiłek adekwatny do stanu i możliwości pacjenta. Istotne jest zwłaszcza to, by pacjent był świadomy, że wysiłek może być podejmowany wyłącznie przy względnie dobrym wyrównaniu cukrzycy, co można osiągnąć stosując leki oraz odpowiednią dietę zgodnie z zaleceniami lekarskimi. 

Jakiego sportu nie powinny uprawiać osoby z cukrzycą

Warto też wiedzieć, że niektóre dyscypliny sportowe, przy tym schorzeniu nie są zalecane. Są to w pierwszej kolejności:

  • Bobsleje
  • Boks
  • Wyścigi konne
  • Latanie
  • Wyścigi samochodowe
  • Paralotniarstwo
Ruch w cukrzycy/FOT.PAP/M. Kmiecińskie

Cukrzyca wyklucza intensywny wysiłek fizyczny?

To mit, ale kluczowe jest dobranie odpowiedniej aktywności zarówno do stanu pacjenta, jak i jego preferencji. Nieumiejętne podejmowanie aktywności fizycznej może diabetykowi faktycznie bardziej zaszkodzić niż pomóc, bo każdy wysiłek fizyczny wpływa na poziom cukru.

- Osoby z cukrzycą mogą, a nawet powinny, podejmować aktywność fizyczną, bo wraz z odpowiednio dobraną terapią i właściwym zaangażowaniem pacjenta, jest ona jednym z czynników korzystnie wpływających na właściwą kontrolę cukrzycy – podsumowuje dr Przemysław Witek z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM w Krakowie. 

Zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę optymalny jest jednak umiarkowany, rekreacyjny poziom aktywności fizycznej, np. pływanie, jazda na rowerze albo nordic walking (co najmniej 40 minut dziennie, trzy razy w tygodniu). 

vik, jw, zdrowie.pap.pl 

Źródła: 

Materiały informacyjne kampanii społeczno-edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą, zainicjowanej przez organizacje pacjenckie działające na rzecz chorych na cukrzycę. 

Mgr Sylwia Skorupska, mgr Tomasz Chomiuk, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz: "Sport wyczynowy a cukrzyca", artykuł ekspercki opublikowany na portalu DiabetologiaOnline.pl

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy