Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
06.08.2019 , 15:30 Aktualizacja: 07.08.2019, 13:34

Chorzy na cukrzycę mogą uprawiać sport zawodowy? 

Wiktor Szczepaniak

To FAKT! Nie tylko mogą oni uprawiać sport, ale też odnosić wielkie sportowe sukcesy. Warunkiem jest prawidłowo leczona choroba.

Fot. PAP/P. Werewka Fot. PAP/P. Werewka

„Nie pozwól, by cukrzyca definiowała kim jesteś. Jeśli widzisz przed sobą górę zacznij się wspinać i walcz o swoje marzenia” – przekonują zawodnicy zespołu kolarskiego Novo Nordisk Team, którzy po raz trzeci biorą udział w wyścigu Tour de Pologne. To wyjątkowa drużyna kolarska, gdyż składa się z zawodników z cukrzycą typu 1, którzy udowadniają, że mimo choroby, dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz ciągłej edukacji diabetologicznej, możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych.

Czy nadciśnienie wyklucza uprawianie sportu? 

Dodajmy, że po czterech pierwszych etapach tegorocznego, 76. Tour de Pologne, Charles Planet, kolarz należący do tego zespołu, prowadzi w rywalizacji o tytuł najlepszego „górala” i najaktywniejszego zawodnika wyścigu.

Znani sportowcy z cukrzycą 

Warto w tym kontekście wspomnieć też o utytułowanym polskim wioślarzu - Michale Jelińskim - który zdobył wiele medali najważniejszych imprez sportowych na świecie, w tym złoto na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, a w tych sukcesach nie przeszkodziła mu cukrzyca typu 1.

Z kolei pięciokrotny złoty medalista olimpijski w tej samej dyscyplinie (wioślarstwo) Steve Redgrave boryka się z cukrzycą typu 2, którą zdiagnozowano u niego na dwa lata przed olimpiadą w Sydney. To na tych igrzyskach zdobył swoje piąte olimpijskie złoto. W artykule zespołu naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poświęconym sportowi zawodowemu osób chorujących na cukrzycę czytamy, że zespół specjalistów opiekujący się Redgravem opracował odpowiednią dietę dostarczającą 7000 kcal na dobę i składającą się z potraw o wysokim indeksie glikemicznym, przy czym przeciętny dzień treningowy tego zawodnika to 12 km biegu, 90 minut wiosłowania oraz ćwiczeń z obciążeniem i na ergonometrze.

Ale uwaga! Sport wyczynowy nie jest oczywiście odpowiedni dla każdego diabetyka. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Osoby chore na cukrzycę powinny zawsze kwestię aktywności fizycznej omawiać z lekarzem, który oszacuje, czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania i pomoże dobrać wysiłek adekwatny do stanu i możliwości pacjenta. Istotne jest zwłaszcza to, by pacjent był świadomy, że wysiłek może być podejmowany wyłącznie przy względnie dobrym wyrównaniu cukrzycy, co można osiągnąć stosując leki oraz odpowiednią dietę zgodnie z zaleceniami lekarskimi. 

Jakiego sportu nie powinny uprawiać osoby z cukrzycą

Warto też wiedzieć, że niektóre dyscypliny sportowe, przy tym schorzeniu nie są zalecane. Są to w pierwszej kolejności:

  • Bobsleje
  • Boks
  • Wyścigi konne
  • Latanie
  • Wyścigi samochodowe
  • Paralotniarstwo

- Osoby z cukrzycą mogą, a nawet powinny, podejmować aktywność fizyczną, bo wraz z odpowiednio dobraną terapią i właściwym zaangażowaniem pacjenta, jest ona jednym z czynników korzystnie wpływających na właściwą kontrolę cukrzycy – podsumowuje dr Przemysław Witek z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM w Krakowie. 

Zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę optymalny jest jednak umiarkowany, rekreacyjny poziom aktywności fizycznej, np. pływanie, jazda na rowerze albo nordic walking (co najmniej 40 minut dziennie, trzy razy w tygodniu). 

vik, jw, zdrowie.pap.pl 

Źródła: 

Materiały informacyjne kampanii społeczno-edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą, zainicjowanej przez organizacje pacjenckie działające na rzecz chorych na cukrzycę. 

Mgr Sylwia Skorupska, mgr Tomasz Chomiuk, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz: "Sport wyczynowy a cukrzyca", artykuł ekspercki opublikowany na portalu DiabetologiaOnline.pl


 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1325

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.