Chorzy na cukrzycę mogą uprawiać sport zawodowy? 

To FAKT! Nie tylko mogą oni uprawiać sport, ale też odnosić wielkie sportowe sukcesy. Warunkiem jest prawidłowo leczona choroba.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

„Nie pozwól, by cukrzyca definiowała kim jesteś. Jeśli widzisz przed sobą górę zacznij się wspinać i walcz o swoje marzenia” – przekonują zawodnicy zespołu kolarskiego Novo Nordisk Team, którzy po raz trzeci biorą udział w wyścigu Tour de Pologne. To wyjątkowa drużyna kolarska, gdyż składa się z zawodników z cukrzycą typu 1, którzy udowadniają, że mimo choroby, dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz ciągłej edukacji diabetologicznej, możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych.

Czy nadciśnienie wyklucza uprawianie sportu? 

Dodajmy, że po czterech pierwszych etapach tegorocznego, 76. Tour de Pologne, Charles Planet, kolarz należący do tego zespołu, prowadzi w rywalizacji o tytuł najlepszego „górala” i najaktywniejszego zawodnika wyścigu.

Znani sportowcy z cukrzycą 

Warto w tym kontekście wspomnieć też o utytułowanym polskim wioślarzu - Michale Jelińskim - który zdobył wiele medali najważniejszych imprez sportowych na świecie, w tym złoto na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, a w tych sukcesach nie przeszkodziła mu cukrzyca typu 1.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. PAP/J.Kaczmarczyk

Zapobieganie cukrzycy: dieta i ruch lepsze niż leki

U osób z wysokim ryzykiem cukrzycy typu 2 zmiana stylu życia daje lepsze efekty w powstrzymaniu lub opóźnieniu choroby niż lek. Są na to solidne dowody.

Z kolei pięciokrotny złoty medalista olimpijski w tej samej dyscyplinie (wioślarstwo) Steve Redgrave boryka się z cukrzycą typu 2, którą zdiagnozowano u niego na dwa lata przed olimpiadą w Sydney. To na tych igrzyskach zdobył swoje piąte olimpijskie złoto. W artykule zespołu naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poświęconym sportowi zawodowemu osób chorujących na cukrzycę czytamy, że zespół specjalistów opiekujący się Redgravem opracował odpowiednią dietę dostarczającą 7000 kcal na dobę i składającą się z potraw o wysokim indeksie glikemicznym, przy czym przeciętny dzień treningowy tego zawodnika to 12 km biegu, 90 minut wiosłowania oraz ćwiczeń z obciążeniem i na ergonometrze.

Ale uwaga! Sport wyczynowy nie jest oczywiście odpowiedni dla każdego diabetyka. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Osoby chore na cukrzycę powinny zawsze kwestię aktywności fizycznej omawiać z lekarzem, który oszacuje, czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania i pomoże dobrać wysiłek adekwatny do stanu i możliwości pacjenta. Istotne jest zwłaszcza to, by pacjent był świadomy, że wysiłek może być podejmowany wyłącznie przy względnie dobrym wyrównaniu cukrzycy, co można osiągnąć stosując leki oraz odpowiednią dietę zgodnie z zaleceniami lekarskimi. 

Jakiego sportu nie powinny uprawiać osoby z cukrzycą

Warto też wiedzieć, że niektóre dyscypliny sportowe, przy tym schorzeniu nie są zalecane. Są to w pierwszej kolejności:

  • Bobsleje
  • Boks
  • Wyścigi konne
  • Latanie
  • Wyścigi samochodowe
  • Paralotniarstwo
Ruch w cukrzycy/FOT.PAP/M. Kmiecińskie

Cukrzyca wyklucza intensywny wysiłek fizyczny?

To mit, ale kluczowe jest dobranie odpowiedniej aktywności zarówno do stanu pacjenta, jak i jego preferencji. Nieumiejętne podejmowanie aktywności fizycznej może diabetykowi faktycznie bardziej zaszkodzić niż pomóc, bo każdy wysiłek fizyczny wpływa na poziom cukru.

- Osoby z cukrzycą mogą, a nawet powinny, podejmować aktywność fizyczną, bo wraz z odpowiednio dobraną terapią i właściwym zaangażowaniem pacjenta, jest ona jednym z czynników korzystnie wpływających na właściwą kontrolę cukrzycy – podsumowuje dr Przemysław Witek z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM w Krakowie. 

Zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę optymalny jest jednak umiarkowany, rekreacyjny poziom aktywności fizycznej, np. pływanie, jazda na rowerze albo nordic walking (co najmniej 40 minut dziennie, trzy razy w tygodniu). 

vik, jw, zdrowie.pap.pl 

Źródła: 

Materiały informacyjne kampanii społeczno-edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą, zainicjowanej przez organizacje pacjenckie działające na rzecz chorych na cukrzycę. 

Mgr Sylwia Skorupska, mgr Tomasz Chomiuk, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz: "Sport wyczynowy a cukrzyca", artykuł ekspercki opublikowany na portalu DiabetologiaOnline.pl

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • zdj. AdobeStock

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

    Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień rośnie. Nastolatki upijają się, sięgają po coraz mocniejsze alkohole, spożywają leki nasenne i godzinami przesiadują w internecie. A przecież używki mają destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy - alarmuje dr n. med. Aleksandra Lewandowska krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy