Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
26.08.2019 , 17:10 Aktualizacja: 28.08.2019, 16:37

Dojrzali! Wspaniali! - kolejne święto seniorów za nami

Monika Grzegorowska

„Starość to nie tylko dreptanie do ławeczki pod blokiem. Dojrzewanie to życie!” – wołała ze sceny do ponad 10 tys. uczestników Ogólnopolskiej Parady Seniorów DJ Wika, która stała się już symbolem pogodnej i nieco szalonej starości. Organizowane od sześciu lat parady są świętem, na które emeryci czekają cały rok, by pokazać innym, że potrafią i chcą jeszcze bawić się i korzystać życia.

Fot.PAP/P.Werewka Fot.PAP/P.Werewka

Ogólnopolska Parada Seniorów „Dojrzali Wspaniali”, organizowana przez Fundację Zaczyn, przeszła w sobotę 24 sierpnia głównymi ulicami stolicy. Potem jej uczestnicy rozpoczęli na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego „Piknik Pokoleń”. Czekały tam na nich m.in. stoiska z grillem, grochówką i napojami, a organizatorzy przygotowali ponad 5 tys. miejsc siedzących przy stołach umożliwiając biesiadowanie. Na tym jednak nie koniec. 

Za uniwersytecką bramą zorganizowano dla seniorów tzw. miasteczko atrakcji, gdzie odbywały się liczne warsztaty, m.in. z kaligrafii, garncarstwa, teatru, a także zajęcia ruchowe z elementami Quigong (ćwiczenia podnoszące sprawność umysłu i ciała). Swoje stoiska miały też m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz popularne wydawnictwa.

Warto podkreślić, że w tłumie królowały kolory i uśmiech. Niecodzienne kapelusze, kwieciste wianki, piękne suknie, odświętne koszule - przechadzając się pomiędzy stoiskami spotkać można było mnóstwo osób, które w specjalny sposób postanowiły uczcić to święto seniorów. Na przykład Jolanta Leszczyńska z Klubu Seniora w Zgierzu przez cztery dni obszywała spódnicę i kapelusz sztucznymi kwiatami i owocami. 

„Ten strój wykonałam sobie sama i jestem z niego bardzo dumna. Na paradę przyjechałam drugi raz i bardzo mi się tu podoba - przyjeżdżam tu dla wypoczynku, by spotkać i poznać nowych ludzi, posłuchać muzyki – po prostu spędzić miło dzień” – mówiła Pani Jolanta. 

Trzeba przyznać, że wysiłek jaki włożyła w przygotowanie stroju był tego warty - nie było osoby, która nie obejrzałaby się za nią!

W wyjątkowym przebraniu przechadzała się także pani Czesława z Gdańska. 

„Mam na sobie strój mieszczki gdańskiej z przełomu XVII/XVIII wieku, jestem tu razem ze Stowarzyszeniem Nasz Gdańsk, przyjechaliśmy pokazać jak bawimy się w Gdańsku – występujemy na większości imprez miejskich, pokazując jak wyglądał Gdańsk kiedyś. To co robimy jest bardzo pozytywne, nasza działalność ładuje nam akumulatory pozytywna energią, warto temu poświęcić swój czas. Na Paradzie Seniorów jestem pierwszy raz i jestem zdziwiona, że jest tylu ludzi. Jest bardzo wesoło, kolorowo, barwnie, wszyscy się bawią, jest fantastycznie. Wygląda na to, że wiek senioralny to druga młodość” – ocenia pani Czesława.

Fakty i mity o seksie seniorów

W trosce o zdrowie seniora

Na „Pikniku Pokoleń” dostępna też była dla wszystkich chętnych specjalna strefa zdrowia, w której można było poddać się bezpłatnym badaniom i skorzystać z konsultacji specjalistów. Na przykład oferowane było badanie kostka-ramię, diagnozujące niedokrwienie kończyn dolnych, połączone z konsultacją chirurgów naczyniowych. W ramach programu „Głęboki Oddech” dostępny był też lekarz pulmonolog oraz badanie spirometryczne. Każdy kto odwiedził strefę zdrowia mógł również zbadać poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również treningi nordic walking i indywidualne konsultacje prowadzone przez profesjonalnych trenerów, w trakcie których seniorzy zapoznawali się z techniką uprawiania tego sportu.

Fot. PAP/ P.Werewka

Co wypada seniorowi

Organizatorzy przygotowali również specjalną strefę dyskusyjno-panelową w trakcie której odbyło się wiele interesujących warsztatów. Swój wykład miała m.in. najsłynniejsza internetowa babcia - Beata Borucka, która opowiadała o tym jak budować zdrowe relacje z dorosłymi dziećmi, innymi dziadkami w rodzinie, a także z opiekunkami i nauczycielami wnuków.

Mieszkanie przyjazne dla seniora, czyli jak zapobiegać upadkom osób starszych  

Dużym zainteresowaniem cieszył się panel dyskusyjny pt. „Rozrywka 60+, czyli czy seniorowi czegoś nie wolno lub nie wypada?”,  w którym wzięli udział m.in. prezenter telewizyjny  i wokalista Robert Janowski , aktorka kabaretowa Katarzyna Pakosińska, oraz DJ Wika, czyli najstarsza polska DJ-ka.

Fot. PAP/P.Werewka

Były też rozmowy o dojrzałych zmianach w dojrzałym życiu z udziałem Marioli Bojarskiej-Ferenc oraz Anny Korcz. Z kolei o modzie dla seniorów („Stylowo po sześćdziesiątce”) dyskutowali dziennikarka Beata Tadla, stylista i popularyzator mody Tomasz Jacyków oraz  modelka Helena Norowicz , która swoją karierę rozpoczęła w wieku 80 lat.

Wciąż mają apetyt na życie

Specjalny pokaz dały „Cheerleaderki 50+”, które zatańczyły na paradzie seniorów już po raz czwarty. 

- Przyjechałyśmy tu z Leszna Wielkopolskiego wspólnie bawić się z seniorami z całej Polski. Taniec dodaje nam energii. Najmłodsza z nas ma pięćdziesiąt lat, a najstarsza siedemdziesiąt. Chcemy zachęcać kobiety to tego, aby więcej się ruszały, cieszyły się tańcem i życiem w ogóle” – mówiły tuż przed koncertem gwiazdy tegorocznego pikniku, Krzysztofa Krawczyka. Zaraz po nim rozpoczął się największy w Polsce Dancing Międzypokoleniowy, który poprowadziła DJ Wika.

- Zaczynaliśmy w 2014 roku i nikt wtedy nie wierzył, że nam się uda. Ale udało się. Dziś to jedyna tego typu tak duża impreza na świecie. To, że jesteście tutaj, ma na celu pokazanie politykom, jak dużą, różnorodną i szczególną grupą jest społeczność seniorów. Jest Was prawie 10 mln i na tę społeczność trzeba zwracać uwagę – mówił do uczestników parady Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn, która jest głównym organizatorem wydarzenia. 

Fot. PAP/ P.Werewka

A pomysłodawczyni parady, DJ Wika wołała do zgromadzonych seniorów: 

- Jesteście cudowni! Dzięki temu, że jesteście, można było to wszystko zorganizować. Dzięki tym paradom pokazaliśmy całej Polsce, że jesteśmy. Pokazaliśmy naszemu rządowi, że jesteśmy! A skoro jesteśmy, to żądamy. Starość to nie tylko dreptanie do ławeczki pod blokiem. Dojrzewanie to życie! 

Jej słowa wywołały prawdziwą euforię, bo trafiają w punkt. Dlatego właśnie na to wydarzenie emeryci czekają cały rok. Bo to ich święto, ich czas. Chcą pokazać światu, że osoby w starszym wieku wciąż mogą prowadzić aktywne, zdrowe i szczęśliwe życie.

Na koniec warto dodać, że wydarzenie to było współfinansowane przez Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS), Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Medycznym partnerem strategicznym pikniku był "Adamed dla Seniora". W strefie zdrowia udzielali się m.in. specjaliści z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. 

Więcej informacji na temat tego wydarzenia oraz jego partnerów można znaleźć na stronie internetowej parady.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1347

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.