Kolejna fantastyczna teoria o szczepionkach mRNA. Nie daj się nabrać!

Wraz z pojawieniem się szczepionek opracowanych z wykorzystaniem technologii mRNA pojawiło się mnóstwo teorii na temat rzekomych szkód, które wywołują. Miały zmieniać nasz genom, powodować niepłodność, a nawet wprowadzać czipy do organizmu. Ostatnio pojawiła się kolejna: rzekomo wywołują choroby psychiczne i/lub neurologiczne. To wszystko nieprawda.

Rys. Sever Salamon
Rys. Sever Salamon

Naukowcy zapewniają, że szczepionki mRNA są bezpieczne, także dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Wykazano to nie tylko w trakcie badań klinicznych; w końcu podano je już milionom ludzi na świecie.

- Powikłania poszczepienne spowodowane podaniem szczepionki mRNA są niezmiernie rzadkie. Częstość występowania działań niepożądanych tych szczepionek jest taka sama lub mniejsza niż w przypadku klasycznych szczepionek – podkreśla prof. Maciej Żylicz prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 

Potwierdza to także psychiatra prof. Piotr Gałecki z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii.

- Twierdzenia, że wstrzyknięte w szczepionce mRNA białko kolca wywołuje choroby psychiczne nie mają żadnych podstaw biologicznych. Nie ma opisu żadnego przypadku, z którego wynikałoby coś takiego – podkreśla.

Fot. PAP/M. Kmieciński

Technologia mRNA w szczepionkach - dlaczego jest bezpieczna?

W sieci wciąż krążą bzdury na temat szczepionek przeciw COVID-19. Tymczasem naukowcy powtarzają: szczepionki nie mogą zmienić naszego genomu, badania kliniczne były rzetelne, nie ma nic podejrzanego w tym, że powstały w ciągu roku, a na dodatek wszystko to można sprawdzić, bo informacje te są na wyciągnięcie komputerowej myszki. 

Niepokój mogła wywołać informacja, która pojawiła się jakiś czas temu, że prawdopodobnie białko S produkowane przez szczepionkę będzie w stanie pokonać barierę krew-mózg. Jednak jak tłumaczy prof. William A. Banks z Uniwersytetu w Waszyngtonie, autor wielu publikacji na temat przełamywania bariery krew-mózg „choć prawdopodobnie (białko) S1 produkowane przez szczepionkę będzie w stanie pokonać barierę krew-mózg, to jednak kiedy połączy się z przeciwciałami, prawdopodobnie nie będzie w stanie jej przekroczyć. W rezultacie, użycie S1 do wzbudzenia ochrony przed wirusem chroni także przed samym białkiem S1 - powiedział PAP prof. Banks.

Badania kliniczne amerykańskiej FDA (Food and Drug Agency - Agencji Żywności i Leków) z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób nie odnotowały żadnego przypadku choroby mózgu po szczepieniach mRNA. Mało tego, Vaccine Adverse Event Reporting System, czyli amerykański systemu zgłoszeń zdarzeń niepożądanych po szczepieniach, także nie odnotował takiego przypadku. A trafiają do niego przeróżne zgłoszenia dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych, czyli takich objawów i stanów, które pozostają w związku czasowym z podaniem szczepienia. Niekoniecznie przy tym dany objaw jest skutkiem szczepienia.

Czynnościowe zaburzenia neurologiczne: o co chodzi

Warto przytoczyć natomiast obserwacje amerykańskich naukowców, którzy zauważyli, że choroba neurologiczna zwana funkcjonalnym zaburzeniem neurologicznym (FDN) może wynikać ze szczepienia, ale jest wyzwalana przez „fizycznie i emocjonalnie naładowane zdarzenia”, takie jak proces szczepienia, a nie sama szczepionka.

W oświadczeniu Amerykańskiego Towarzystwa Funkcjonalnych Zaburzeń Neurologicznych czytamy:
„Czynnościowe zaburzenia neurologiczne (FND) często są wywoływane przez kombinację nieprawidłowych doświadczeń fizycznych i psychicznych. Spodziewalibyśmy się, że w niektórych przypadkach FND się rozwinie u osoby po szczepieniu z powodu kombinacji wzmożonego stresu wywołanego pandemią, poczucie niepewności co do szczepionki i normalnych przemijających objawów fizycznych oraz dyskomfort po szczepieniu. Jeśli FND nie zostanie szybko wykryty i zdiagnozowany, może stać się stanem długotrwałym. Ważne jest, aby te objawy były rozpoznawane – po części po to, aby pacjent został uspokojony i jeśli to konieczne, uzyskał dostęp do odpowiedniego leczenia. Ale też po to, by zapobiec wprowadzaniu w błąd wrażeniem powikłań neurologicznych po szczepionkach”.

Fot. PAP/P. Werewka

Dolegliwości somatyczne mogą wskazywać na kryzys psychiczny

Kryzys psychiczny może pojawić się u każdego: w rezultacie utraty kogoś bliskiego, trudności w pracy, choroby, wypadku. Objawy mogą być różnorodne i nie zawsze kojarzyć się laikowi z problemami zdrowia psychicznego. W wielu zaburzeniach są one maskowane typowo somatycznymi dolegliwościami. Sprawdź, jak różnymi.

Kiedyś funkcjonalne (czynnościowe) zaburzenia neurologiczne określano mianem chorób psychosomatycznych, czyli takich, w których pod wpływem czynników psychologicznych i społecznych dochodzi do objawów chorób somatycznych. Mogą to być zatem niedowłady, drgawki, duszność, utrata jakiegoś zmysłu lub jego upośledzenie itp. Jednocześnie nie daje się stwierdzić u podłoża tych objawów choroby neurologicznej.

W przekrojowej pracy dotyczącej diagnostyki i postępowania w FND opublikowanej na łamach periodyku „Medycyna po Dyplomie” czytamy, że na podstawie badań ocenia się, że aż co trzeci pacjent zgłaszający się do poradni neurologicznej ma objawy, które nie są wywołane chorobą neurologiczną. Podkreśla się natomiast znaczenie czynników emocjonalnych oraz osobowościowych w rozwoju tego rodzaju zaburzeniach.

Na koniec warto wspomnieć o badaniach naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Uczestnicy przeprowadzonej przez nich ankiety stwierdzili, że zaszczepienie się przeciw COVID-19 ułatwiło im życie i zmniejszyło ryzyko przygnębienia. Okazało się też, że wśród badanych dorosłych Amerykanów, którzy otrzymali szczepionkę w okresie między grudniem 2020 r. a marcem 2021 r. u ponad 8 procent zaobserwowano po szczepieniu zmniejszenie ryzyka zarówno łagodnej, jak i ciężkiej depresji. Rezultaty tych badań naukowcy zamieścili u w czasopiśmie PLOS ONE.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Artykuł w Reuters: Nie ma dowodów, że szczepionki mRNA zmniejszają średnią długość życia lub powodują poważne problemy zdrowotne, w tym niepłodność i problemy neuropoznawcze: 

Artykuł JAMA Network:

Oświadczenie FDN:

Psychiatric Times: Zwalczanie mitów na temat szczepień przeciwko COVID-19:
Artykuł z Medycyny po Dyplomie na temat FND

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

  • Fot.PAP

    Jeżeli zranimy się przy powodzi, uwaga na tężec

    Eksperci przypominają, że najważniejsza w przypadku skaleczenia, zadraśnięcia, rany i kontaktu z brudem, błotem czy wodą, które niesie powódź jest profilaktyka przeciw tężcowi. Szczepionki powinny być dostępne bezpłatnie w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

NAJNOWSZE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Zaburzenia snu sprzyjają samobójstwom

  • Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

  • Suplementy białkowe nie dla nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy

  • Adobe Stock

    Rehabilitacja domowa – co dalej?

    Rehabilitacją domową zajmuje się ponad 2700 podmiotów. Od przyszłego roku, w wyniku zmiany przepisów, będzie ich już tylko 408. Oznacza to monopolizację tych świadczeń i drastyczne ich ograniczenie, szczególnie dla pacjentów z głęboką niepełnosprawnością, antagonizowanie środowiska. Pracę może stracić ok. 20 tys. fizjoterapeutów – ostrzega Monika Dębińska, członkini zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Pracodawców Rehabilitacji. Jednocześnie wskazuje rozwiązanie, by wyjść z tego impasu.

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!