-
Polska musi zadbać o bezpieczeństwo lekowe
Materiał promocyjny„Współpracujemy z innymi resortami, NCBiR oraz Agencją Badań Medycznych, aby wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce” – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos podczas EFNI w Sopocie (17.10. br.) Branża nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo lekowe Polakom, ale ma też wkład w polską gospodarkę.
2 minuty czytania -
Postępy w hematologii generują nowe potrzeby
Materiał promocyjnyW ostatnich kilku latach zaszły ogromne i pozytywne zmiany w leczeniu chorób hematonkologicznych, w wielu przypadkach możemy zaproponować chorym skuteczną terapię. Znakomitym przykładem są inhibitory kinazy tyrozynowej Brutona drugiej generacji, zastosowane w przypadku opornego na leczenie chłoniaka strefy brzeżnej, które w badaniach klinicznych wykazały 70 proc. skuteczności - wskazała podczas debaty Pulsu Medycyny prof. dr hab. n. med. Iwona Hus, kierownik Zakładu Transplantologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
1 minuta czytania -
Dlaczego dzieci sięgają po środki odurzające?
Zaczyna się niewinnie. Boli cię głowa? Brzuszek? Zaraz dam ci lekarstwo i przejdzie. W ten sposób kształtują się nawyki i przekonanie, że problem zdrowotny można zawsze szybko rozwiązać. Nie tędy jednak droga – ostrzega mgr farm. Katarzyna Grzesiewicz, która od ponad 20 lat pracuje w aptece. Prowadzi też w szkołach program profilaktyki uzależnień pt. „Zacznijmy od dlaczego…?”.
4 minuty czytania -
Eksperci postulują leczenie biologiczne dla rzadkich chorób eozynofilowych
Materiał promocyjnyEGPA i HES, ultrarzadkie choroby eozynofilowe, w krótkim czasie prowadzą do niepełnosprawności, a w 50 proc. przypadków do śmierci w ciągu czterach lat od postawienia diagnozy. Pacjenci – głównie młode osoby – zmagają się z przewlekłym bólem, zmęczeniem i bezsilnością wywołanymi degeneracją zaatakowanych narządów wewnętrznych. W opinii ekspertów najlepsze efekty lecznicze przynosi terapia biologiczna. Konieczne jest jednak objęcie jej refundacją.
3 minuty czytania -
Gdzie trafiają niewykorzystane psychotropy i leki o potencjale odurzającym?
Co należy zrobić z wykupionymi na receptę środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi, których pacjent nie wykorzysta z różnych powodów? W przepisach jest luka – prawnie posiadacz takich leków nie jest zobligowany do zachowania w ich kwestii wyjątkowej ostrożności. W związku z tym nierzadko trafiają one do ogólnodostępnych koszy na śmieci, a stąd już prosta droga, by znalazły się w niepowołanych rękach.
5 minut czytania -
Ciecz jak igła? Nadzieja nie tylko dla diabetyków
Czy jest szansa na to, że już wkrótce dla osób z cukrzycą dostępne będą bezigłowe zastrzyki z insuliny? Naukowcy są coraz bliżej opracowania takiej bezbolesnej metody, którą oczywiście można byłoby rozszerzyć również na innych pacjentów. Kilka pytań pozostaje jednak nadal otwartych.
5 minut czytania -
Biologiczne leki to przyszłość
Biologiczne leki zrewolucjonizowały medycynę. To leki, w których substancja czynna wywarzana jest przez żywe organizmy lub hodowle żywych komórek. Są skuteczne w leczeniu chorób, z którymi do niedawna przegrywaliśmy. W Polsce potrzebny jest szerszy dostęp do nich, bo pacjenci otrzymują je głównie w programach lekowych w szpitalach, a warto, by pojawiły się w świadczeniach poradni specjalistycznych. Dlaczego to istotne? - wyjaśnia prof. Brygida Kwiatkowska, konsultantka krajowa w dziedzinie reumatologii.
6 minut czytania -
Refundowany przegląd lekowy? Na to wciąż czekamy
Na wsparcie farmaceuty w farmakoterapii pacjenta z wielochorobowością i wielolekowością nie można patrzeć tylko przez pryzmat oszczędności dla systemu refundacyjnego. Chodzi przede wszystkim, jak udowodnił pilotaż, o długofalowe korzyści dla zdrowia chorego, lepsze samopoczucie pacjenta, budowanie jego wiedzy czy ograniczanie interakcji między lekami – podkreśliła w rozmowie z Serwisem Zdrowie prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator ministerialnego pilotażu przeglądów lekowych.
5 minut czytania -
Zwiększanie dostępności krajowych leków na polskim rynku zwiększy bezpieczeństwo Polaków
Obecna sytuacja geopolityczna zmusza do wytwarzania jak największej liczby leków w Polsce, bo uzależnienie od dostaw z zagranicy zwiększa ryzyko dla zdrowia i życia milionów Polaków – uważa Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego-Krajowych Producentów Leków.
3 minuty czytania -
Inteligentna tabletka? Naukowcy intensywnie pracują
W naukowych laboratoriach powstają tabletki nowego typu – elektroniczne. Mogą robić różne rzeczy – sprawdzać, czy ktoś przyjął lek, monitorować różne parametry organizmu, czy nawet chronić przed otyłością. Z pewnością będzie ich coraz więcej.
5 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Dekalog zdrowych piersi
By piersi mogły cieszyć się nie tylko koronkami, ale też zdrowiem, warto przestrzegać dekalogu zdrowych piersi. Zasady są proste i dotyczą nie tylko kobiet, ale też mężczyzn – zaznacza dr n. med. Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz, onkolożka z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).
-
Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
-
Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?