Tag:
  • Adobe Stock

    Niewiadoma w rehabilitacji domowej

    Zmiany w rehabilitacji domowej wywołują emocje. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że chce uporządkować świadczenia. Ambulatoria je realizujące ostrzegają, że wielu pacjentów już od początku 2025 roku praktycznie straci możliwość rehabilitacji w domu, a taka usługa zostanie zmonopolizowana. Czy gra toczy się faktycznie o dobro pacjenta?

    12 minut czytania
  • \dj.AdobeStock

    Znajdź swój sposób na chorobę autoimmunologiczną

    Kiedy zachorowałam, nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na pytania dotyczące mojej choroby. Postanowiłam więc sama napisać książkę na temat chorób autoimmunologicznych, które, choć są różne, mają wiele wspólnych cech, można więc pomóc sobie w podobny sposób – mówi Serwisowi Zdrowie dziennikarka Maria Mazurek, autorka książki „Zbuntowane ciało”.

    9 minut czytania
  • Fot. AbbVie sp. z o.o.

    Choroby reumatyczne – ważna szybka diagnoza i odpowiednie leczenie

    Ustąpienie lub istotne złagodzenie objawów choroby oraz postawienie pacjenta “na nogi” to definicja remisji choroby i jednocześnie cel leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Na tę chorobę cierpi w Polsce blisko 300 tysięcy pacjentów. O co powinni zadbać, aby osiągnąć remisję i wrócić do zdrowia wyjaśnia kampania „Dopełnij obraz” organizowana przez Stowarzyszenie 3 majmy się Razem oraz firmę AbbVie.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    RZS: po co szybka diagnoza choroby, która nie zniknie?

    Choroba reumatyczna nie dotyczy tylko stawów czy jednego konkretnego miejsca w ciele. W Polsce diagnoza jest często opóźniona, a opieka nieskoordynowana. Zmienić ma to pilotażowy program „Kompleksowa opieka nad chorym z wczesnym zapaleniem stawów – KOWZS", o którym opowiada prof. Brygida Kwiatkowska, krajowa konsultant w dziedzinie reumatologii, zastępca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

    Prof. Brygida Kwiatkowska, specjalistka reumatologii i Beata Igielska
    8 minut czytania
  • Fot. PAP

    RZS i depresja często idą w parze

    Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to częste odczuwanie bólu. Nie tylko z powodu tego cierpienia czy świadomości posiadania nieuleczalnej choroby pacjenci z RZS często mają depresję. Badania wskazują, że niewiele z nich zajmuje się jednak tym zaburzeniem. Tymczasem depresji nie warto lekceważyć.

    3 minuty czytania
  • Rzucenie palenia/Fot.PAP

    RZS: rzuć palenie, a zmniejszysz ryzyko wystąpienia choroby

    Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to niezwykle groźna choroba autoimmunologiczna. Okazuje się, że rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Przynajmniej w przypadku kobiet,a to one właśnie najczęściej na RZS chorują. Może więc warto także z tego powodu zrezygnować z dymka?

    4 minuty czytania
  • Fot. Jacek Turczyk/PAP

    Masz RZS? Nie odstawiaj leków na własną rękę!

    Wielu pacjentów chorych na RZS samowolnie zmienia terapię. To groźne - dają szansę chorobie na podstępny rozwój. O reumatoidalnym zapaleniu stawów, jego pierwszych sygnałach i życiu z nim opowiada reumatolog prof. Piotr Głuszko.

    Prof. Piotr Głuszko
    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/halfpoint

    Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

    Cukrzyca, którą zdiagnozowano u ponad 3 mln Polaków to choroba, która nieprawidłowo leczona daje wiele wielonarządowych powikłań. Dlatego nowoczesne terapie, choć kosztowne, trzeba traktować jako inwestycję z wysoką stopą zwrotu. I choć w diabetologii mamy ogromny postęp, to brakuje kilku ważnych rozwiązań, by za pięć lat leczyć ją na światowym poziomie. Dyskutowali o nich uczestnicy VI Forum Liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?