15 rzeczy, które Polacy robią dla swojego zdrowia

Zażywanie probiotyków, elektrolitów i preparatów z witaminami, ograniczanie spożycia cukru czy też dbanie o prawidłową masę ciała – to tylko niektóre ze sposobów dbania o zdrowie, jakie wskazali Polacy w najnowszych badaniach sondażowych. Sprawdź, co jeszcze znalazło się na liście.

Fot. PAP
Fot. PAP

Moda na zdrowe żywienie i zdrowy styl życia zatacza w Polsce coraz szersze kręgi, ale mieszkańcy miast bardziej dbają o swoją kondycję zdrowotną, w porównaniu do mieszkańców wsi – to jeden z głównych wniosków, wypływających z ogólnopolskiego badania sondażowego „Barometr Bayer 2019”, które zostało przeprowadzone przez instytut Kantar na reprezentatywnej próbie 1012 osób w wieku 15 lat i więcej.    

Pytania, na które odpowiadali respondenci w tym badaniu dotyczyły wielu różnych kwestii związanych ze zdrowiem oraz starzeniem się, w tym m.in. profilaktyki zdrowotnej i konkretnych związanych z nią zachowań.

Przeczytaj również artykuł o 10 największych zagrożeniach zdrowotnych

Warzywa polskim sposobem na zdrowie

Z badania wynika, że najbardziej popularnym sposobem dbania o zdrowie jest jedzenie warzyw, które deklaruje 65 proc. mieszkańców wsi i 68,5 proc. mieszkańców dużych miast. Na drugim miejscu uplasowało się jedzenie owoców. W tym przypadku także, o dziwo, rzadziej wskazywali taką odpowiedź mieszkańcy wsi (61,1 proc.) w porównaniu do przedstawicieli populacji miejskich (66 proc.). 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Warzywa na wagę zdrowia, zwłaszcza dla palaczy

Palisz, albo właśnie rzuciłeś palenie? Chcesz uniknąć przewlekłej obturacyjnej choroby płuc? Zwiększasz swoje szanse, jeśli będziesz jadł odpowiednio dużo warzyw i owoców.

Według Krajowej Unii Producentów Soków, przeciętny Polak spożywa 270 g owoców i warzyw dziennie, a w ciągu roku zjada 13 kg jabłek i wypija 13 litrów soków (3 łyżki dziennie). Niestety, taka ilość warzyw i owoców nie wyczerpuje zalecanych norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która rekomenduje spożycie co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie, w łącznej ilości co najmniej 400 g dziennie na osobę.

Trzecie miejsce w rankingu najbardziej popularnych sposobów dbania o zdrowie zajął ruch na świeżym powietrzu. Warto podkreślić, że był to jedyny z 15 wymienionych w badaniu sposobów profilaktyki zdrowotnej, co do którego mieszkańcy wsi uzyskali lepszy wynik (58,2 proc.) od mieszkańców miast (52,4 proc.).

Dowiedz się, jak uniknąć efektu jo-jo 

Na czwartym miejscu w zestawieniu (wieś - 53,1 proc., miasto - 58,8 proc.) znalazło się dbanie o odpowiednią ilość snu. Można powiedzieć, że na tym kończy się ścisła czołówka tego rankingu, ponieważ inne metody profilaktyki uzyskały w sondażu zdecydowanie mniej wskazań (wyniki poniżej progu 50 proc.). 

Fot. PAP

Trzy noce bez snu w tygodniu – czy to już bezsenność?

Problemy ze snem przez więcej niż trzy noce w tygodniu utrzymujące się przez miesiąc, przy jednoczesnych kłopotach z funkcjonowaniem w dzień to znak, że trzeba iść do lekarza.

Co ciekawe, na trzech kolejnych miejscach znowu znalazły się praktyki związane z szeroko pojętą dietetyką. Chodzi konkretnie o: ograniczanie spożycia cukru (wieś 38,1 proc., miasto 48,2 proc. wskazań), zdrowe żywienie (38,8 proc. vs 43,9 proc.), a także dbanie o odpowiednią masę ciała (34,7 proc. vs 42,4 proc.). 

Dopiero na ósmym miejscu znalazły się badania profilaktyczne - z wynikiem: 22,3 proc. vs 29,5 proc. Co ciekawe, podobny odsetek respondentów zadeklarował, że w celu utrzymania zdrowia stara się zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza (20,6 proc. vs 23,7 proc.).

Suplementy, witaminy i probiotyki

O ile żaden ekspert medyczny nie podważy podanych wyżej sposobów na zachowanie zdrowia, to jednak kolejne metody, które dla dużej części Polaków są profilaktyką, mogą już budzić kontrowersje. Chodzi o zażywanie suplementów diety, preparatów witaminowych, probiotyków czy elektrolitów. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Probiotyki: im dalej w las, tym ciemniej…

Sterują nie tylko przewodem pokarmowym, ale w pewnym stopniu i mózgiem, są niezbędne dla zachowania zdrowia oraz rekonwalescencji po kuracji antybiotykowej. Mowa o mikroorganizmach zasiedlających nasze jelita. Czy można to samo powiedzieć także o probiotykach, czyli sprzedawanych w aptekach bez recepty suplementach diety lub lekach zawierających określone bakterie?

Przypomnijmy, że zarówno lekarze, jak i dietetycy, uważają, że zdrowa osoba, która stosuje prawidłową dietę i odpowiednio dużo się rusza, co do zasady żadnych tego rodzaju specyfików w celach profilaktycznych zażywać nie musi i wręcz nie powinna. W każdym razie nie powinna tego robić na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą, bo może sobie w ten sposób zaszkodzić, a w najlepszym wypadku wyrzucić pieniądze w błoto. Warto bowiem wiedzieć, że skuteczność wielu takich preparatów nie została wciąż dowiedziona w ramach wiarygodnych badań naukowych.  

Przeczytaj, co każdy konsument powinien wiedzieć o suplementach diety 

Wróćmy jednak do wyników sondażu. Co konkretnie pokazał w tej sprawie? Otóż, zażywanie witamin w formie preparatów zadeklarowało 21,1 proc. mieszkańców wsi i 28,2 proc. "mieszczuchów", a spożywanie suplementów diety odpowiednio: 18,7 proc. vs 24,7 proc. W rankingu 15 najbardziej popularnych sposobów dbania o zdrowie znalazły się jeszcze: zażywanie probiotyków oraz zażywanie elektrolitów, do czego przyznało się po kilkanaście procent osób zarówno na wsi, jak i w mieście, choć znowu, z wyraźną przewagą w przypadku populacji miejskiej.

Polacy nierówni w zdrowiu

„Mieszkańcy miast bardziej dbają o dobrą kondycję i zdrowie. Szczególnie dotyczy to częstszych wizyt u lekarzy. Mieszkańcy wsi istotnie rzadziej koncentrują się na zdrowej diecie, ograniczaniu cukru, zażywaniu witamin czy suplementów” – zaznaczają autorzy badania. 

Infografika/PAP

Raport NIZP-PZH: nierówni w zdrowiu

To, skąd pochodzisz, jakie masz wykształcenie, gdzie mieszkasz, jaki jest twój status społeczny, jakiej jesteś płci – w dużym stopniu determinuje, jaki masz stan zdrowia oraz ile lat życia cię czeka. Nierówności pomiędzy ludźmi to nie tylko domena nauk społeczno-ekonomicznych - to jeden z podstawowych problemów i wyzwań zdrowia publicznego.

Jeśli chodzi o korzystanie z konsultacji lekarskich, to mieszkańcy wsi wypadają znacznie gorzej od mieszkańców miast, zarówno pod względem wizyt u lekarza rodzinnego (16,5 proc. vs 23 proc.), jak i wizyt u lekarza specjalisty (15,4 proc. vs 24,3 proc.).

Wskazane wyżej wyniki jasno pokazują, że w Polsce istnieją wciąż spore nierówności społeczne w obszarze zdrowia: pod względem świadomości zdrowotnej, postaw i zachowań zdrowotnych, ale także dostępu do opieki zdrowotnej. Słabym pocieszeniem jest fakt, że dzieje się tak na całym świecie.

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku