Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
24.10.2023 , 16:50 Aktualizacja: 27.10.2023, 16:37

Fałszywy lek Ozempic? Może zagrozić twojemu życiu

Klaudia Torchała

W Polsce nie zidentyfikowano (jeszcze?) sfałszowanego leku z semaglutydem o nazwie Ozempic. To lek na cukrzycę, ale daje też dobre efekty w leczeniu otyłości. W Austrii są pierwsze efekty zażycia fałszywego „leku”- kilka osób trafiło do szpitala z objawami hipoglikemii. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) apeluje o ostrożność i daje wskazówki, jak rozpoznać podrobiony lek.

Fot. PAP/P. Werewka Fot. PAP/P. Werewka

Ozempic (zawierający substancję czynną o nazwie "semaglutyd") to lek stosowany głównie w cukrzycy u dorosłych. Kolejne badania kliniczne wykazały, że jest też skuteczny w leczeniu otyłości, choć mogą zdarzyć się niekorzystne działania uboczne. Niektóre osoby stosują go – niezgodnie z przeznaczeniem – by zrzucić parę kilogramów.

Duże zainteresowanie tą drugą „właściwością” leku spowodowało, że w aptece trudno było go kupić. Przy czym jest to lek na receptę. Można się domyślać, że wiele osób może nabywać go poza rynkiem aptecznym, zwłaszcza że lekarz nie powinien przepisywać recepty na ten lek, jeśli ktoś chce pozbyć się nadwagi. Kupowanie leków poza apteką jest zawsze ryzykowne.

Ale kilka dni temu GIF ostrzegł, że w niektórych krajach Unii Europejskiej, w legalnym łańcuchu dystrybucji, pojawiły się fabrycznie napełnione wstrzykiwacze, fałszywie oznaczone etykietami w języku niemieckim, jako produkt leczniczy Ozempic (jest on w formie zastrzyków). Jednocześnie zaznaczył, że na rynku polskim nie zidentyfikowano sfałszowanego leku.

Tymczasem w Austrii zażycie „podrobionego” leku spowodowało, że kilka osób trafiło do szpitala. W fiolkach znajdowała się insulina, która wywołała u nich hipoglikemię. Jest to stan gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi. W skrajnych przypadkach może zagrażać życiu. A jakie są objawy hipoglikemii? To drgawki, kołatanie serca, utrata przytomności. 

Semaglutyd powoduje – jak czytamy w ulotce:

  • pobudzenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu, gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie
  • opóźnienie opróżniania żołądka po posiłku 
  • zmniejszenie wydzielania insuliny (nie zaburzając wydzielania glukagonu) podczas hipoglikemii  
  • zmniejszenie masy ciała i masy tłuszczowej (w wyniku zmniejszenia podaży kalorii poprzez hamowanie apetytu i zmniejszanie ochoty na pokarmy wysokotłuszczowe)

Oryginał czy nie oryginał?

GIF zamieścił na swojej stronie zdjęcie oryginalnego wstrzykiwacza i tego podrobionego. Można je sobie porównać, choć jest to tylko poglądowe zdjęcie: https://www.gov.pl/web/gif/gif-ostrzega-pacjentow-sfalszowany-ozempic-w-legalnym-lancuchu-dystrybucji-w-ue.

Równocześnie radzi, by pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • sprawdź ulotkę informacyjną dotyczącą leku Ozempic oraz ilustrację, aby zobaczyć jak powinny wyglądać oryginalne wstrzykiwacze Ozempic;
  • nie używaj wstrzykiwaczy Ozempic, jeśli podejrzewasz, że są sfałszowane, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych;
  • jeśli posiadasz wstrzykiwacz, który różni się od oryginalnego wstrzykiwacza, należy go natychmiast zwrócić do apteki;
  • kupuj leki wyłącznie w legalnych aptekach.

A mając już wstrzykiwacz w ręce, trzeba wiedzieć, że można w nim nastawić tylko jedną dawkę np. 1 mg, a on sam nie wydłuży się, nie rozkręci i nie wysunie dalej. Nie ma też na „okienku”, gdzie widoczna jest przygotowana do aplikacji dawka, żadnej skali. Ten sfałszowany pozwala nastawić dawki od 0 do 80. Podziałka będzie widoczna na wysuwającej się części, za pomocą której nastawiamy dawkowanie. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://www.gov.pl/web/gif/gif-ostrzega-pacjentow-sfalszowany-ozempic-w-legalnym-lancuchu-dystrybucji-w-ue
https://www.pap.pl/aktualnosci/uwaga-ozempic-lek-na-cukrzyce-ale-tez-coraz-czesciej-stosowany-do-walki-z-nadwaga

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3462

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.