Miej serce dla serca!

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ponad 120 krajach w dniu 29 września. Jego głównym celem jest edukacja i promocja zdrowego stylu życia oraz profilaktyki jako najskuteczniejszego sposobu zachowania zdrowia. Hasło tegorocznego Dnia Serca ustalone przez Światową Federację Serca to: Use Heart For Every Heart - w języku polskim: Miej serce dla serca.   

Fot. AdobeStock
Fot. AdobeStock

Inicjatorem Światowego Dnia Serca jest Światowa Federacja Serca (World Heart Federation), którego aktywnym członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Polskie Towarzystwo Kardiologicznie, podobnie jak co roku, aktywnie angażuje się i wspiera akcje edukacyjne, których celem jest propagowanie wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach diagnostyki, leczenia i o profilaktyce zdrowotnej, zwracając szczególną uwagę na choroby cywilizacyjne i czynniki ich ryzyka: nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol czy cukrzyca, których można uniknąć żyjąc zdrowo.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia „choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w skali globalnej, pochłaniając rocznie około 17,9 mln istnień ludzkich. Cztery na pięć zgonów z powodu chorób kardiologicznych są wynikiem zawałów serca i udarów mózgu, a jedna trzecia tych zgonów występuje u osób poniżej 70. roku życia. Polskie statystyki są podobne. Niestety pandemia COVID-19 jeszcze bardziej pogłębiła dług kardiologiczny.

- W pierwszym roku pandemii mieliśmy prawie 17 proc. zwiększenie liczby zgonów sercowo-naczyniowych. Dług kardiologiczny istniał już przed pandemią, natomiast pandemia jeszcze bardziej go nasiliła - podkreśla prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Fot. PAP/P. Werewka

Suplementy na serce tylko pod okiem specjalisty

Chore serce? Zażywanie przepisanych leków to elementarna konieczność, podobnie jak odpowiednia dieta i dawka ruchu. Z suplementów zaś tylko te wskazane przez lekarza.

Zgodnie z danymi z Raportu Otwarcia „Kardiologia” przygotowanego z grantu Narodowego Instytutu Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego, autorstwa prof. dr. hab. n. med. Tomasza Hryniewieckiego, konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii „w 2020 roku zaobserwowano o 25 proc. mniej hospitalizacji z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu do roku 2019. Podobnie niższy poziom utrzymał się również w 2021 roku. Wykonano 15-20 proc. mniej procedur z zakresu kardiologii inwazyjnej. Chorzy, których zabiegi nie odbyły się, o ile przeżyli, zwiększyli pulę pacjentów, którzy powinni mieć wykonaną procedurę w kolejnych latach. Stanowią podstawową grupę, której dotyczy problem długu zdrowotnego”.

- Dlatego też, każda akcja zdrowotna, kampania społeczna, której celem jest propagowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych i wczesnej reakcji na niepokojące objawy jest niezwykle istotna – mówi prof. P. Mitkowski.

Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przypominają o kluczowych zasadach zdrowego serca:

  • Nie pal!
  • Ćwicz regularnie!
  • Stosuj zrównoważoną dietę, unikaj nadmiaru nasyconych tłuszczów, cukru i soli.
  • Kontroluj swoją wagę - unikaj nadwagi i otyłości.
  • Kontroluj ciśnienie oraz wartości cholesterolu i glukozy we krwi.
  • Nie należy zapominać o regularnych, profilaktycznych badaniach, których zakres najlepiej skonsultować z lekarzem.
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Choroby serca mają płeć

Myślisz, że zawał to męska rzecz? Błąd. Z jego powodu to kobiety częściej przedwcześnie tracą życie – 55 proc. pań wobec 43 proc. mężczyzn. Obie płcie inaczej chorują na serce, a co gorsza, naukowcy dopiero od niedawna dokładniej badają te różnice.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przygotowało szereg aktywności edukacyjno-informacyjnych. m. in. dzięki uprzejmości i gościnności Pana Prof. dr. hab. n. med. Marcina Gruchały, Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - konferencję prasową.

- W Światowym Dniu Serca warto przypomnieć, że choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią pierwszą przyczynę zgonów Polaków. W okresie popandemicznym tzw. dług zdrowotny dotyczy w znacznym zakresie kardiologii. Z tego względu szczególnie ważna jest prewencja tej grupy schorzeń oraz zapewnienie sprawnej diagnostyki i skutecznego leczenia związanego z pełnym dostępem do nowoczesnych leków oraz innowacyjnych metod zabiegowych – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Planowane są m.in. artykuły edukacyjne publikowane w mediach ogólnopolskich i regionalnych, audycje radiowe, wywiady z ekspertami oraz aktywności w mediach społecznościowych. Materiały edukacyjne na temat chorób sercowo-naczyniowych dostępne są również na stronach portali edukacyjnych dla pacjentów i ich opiekunów przygotowanych przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: copozawale.pl, arytmiagroziudarem.pl, slabeserce.pl, copozatorze.pl, wysokicholesterol.pl i sercepacjenta.pl.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne popiera wszelkie inicjatywy edukacyjne, które szerzą wiedzę o objawach i przyczyniają się do zrozumienia istoty schorzeń układu sercowo-naczyniowego, by im zapobiegać lub je skutecznie leczyć. Przykładami takich działań edukacyjnych jest patronat PTK nad kampanią STOP UDAROM, której spot „Rady od serca”, można obejrzeć na FB PTK oraz ogólnopolska kampania społeczna poświęcona typowym i nietypowym objawom zawału serca „Nie zawal! Wybierz życie”, której Towarzystwo jest Partnerem merytorycznym.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym – Towarzystwo łączy się ponownie z innymi krajami w akcji iluminacji świetlnej znaczących obiektów w kraju, w związku z tym po raz kolejny wyszło z inicjatywą podświetlenia fasady Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 29 września.

*** 
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne dziękuje „Partnerom Polskiej Kardiologii”: Polpharma, Servier Polska, Pfizer oraz Boehringer Ingelheim za wsparcie organizacyjne obchodów Światowego Dnia Serca 2022.

Źródło informacji prasowej: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Kzenon

    Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

    Wielu pacjentów twierdzi, że przygotowanie do kolonoskopii jest gorsze niż samo badanie. Niestety nie ma wyjścia – aby było skuteczne, konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita. Nie warto oszukiwać i zmniejszać dawki płynu, który musimy wypić, bo skutki mogą być katastrofalne: odmowa wykonania badania przez lekarza, albo – co gorsze – przeoczenie groźnej zmiany.

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • Dieta na depresję

  • Płynna cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy

  • Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza

  • Adobe Stock/Paulina

    Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

    Z roku na rok przybywa noworodków, które po urodzeniu są pozostawiane przez rodziców w szpitalu. Jest dopiero początek marca, a już mamy w naszej klinice pięcioro takich dzieci, tyle co przez cały rok 2024 – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Bokiniec, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej