Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
16.09.2024 , 16:35 Aktualizacja: 18.09.2024, 10:31

Personel medyczny w pełnej gotowości

Monika Grzegorowska

800 190 590 – to numer bezpłatnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, która działa przez 7 dni w tygodniu. Przez całą dobę można dzięki niej uzyskać informację o dostępnej pomocy zdrowotnej – zapewniał prezes NFZ na briefingu zwołanym w związku z powodzią na południu. Zadbano też o dostęp do leków dla wszystkich potrzebujących.

zdj.PAP zdj.PAP

W związku z krytyczną sytuacją na zalanych terenach także Ministerstwo Zdrowia monitoruje sytuację zdrowotną na terenach objętych powodzią. 16 września odbył się briefing podczas, którego resort zapewniał, że koordynuje działania ratownicze.

 - Jesteśmy w stałam kontakcie z wojewodami. Rozmawialiśmy o wsparciu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dostępie do leków, bezpieczeństwie mieszkańców. Będziemy spotykać się regularnie – zapewnił wiceminister zdrowia Marek Kos.

Rozszerzona pomoc lekarska 

Fundusz ułatwił też dostęp pacjentom z terenów dotkniętych przez powódź do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.  Zgodnie z nowym zarządzeniem możliwe będzie finansowanie opieki nad pacjentami również spoza tzw. listy aktywnej. 

- Każdy pacjent może skorzystać z pomocy dowolnego lekarza na terenie kraju i ten lekarz uzyska od nas finansowanie - zapewnił prezes NFZ.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590), na której można uzyskać informację o dostępnej pomocy zdrowotnej.

Zaoferowano też dodatkowe wsparcie służb w działaniach ewakuacyjnych, np. pomoc ratownictwa medycznego, które przewozi pacjentów wymagających dializy z terenów niedostępnych do innych stacji dializ.

- Decyzją minister Izabeli Leszczyny uruchamiamy dwa dodatkowe zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w rejonie dotkniętym powodzią. Jeden z nich zaczął działać już dzisiaj, następny ruszy jutro. Będą operować z Opola i Wrocławia – poinformował z kolei dyrektor LPR Marcin Podgórski.

Woda i żywność pod specjalnym nadzorem

O stałym monitoringu zapewniał także Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. 

- Powiatowe stacje całą dobę dyżurują pod telefonem alarmowym (tu znajdziesz poszczególne numery: https://gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne). Przyjmowane są zgłoszenia o zanieczyszczeniach oraz udzielane informacje o przydatności wody do spożycia na danym terenie – mówił Grzesiowski.

Przypomniał przy tym, że kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt.

Dotyczy to także żywności, która miała kontakt z wodą - należy ją bezwzględnie wyrzucić, nawet jeśli opakowanie nie uległo uszkodzeniu.

- Śledzimy stan wodociągów. Tam, gdzie ujęcia zostały skażone, woda jest odcinana. Wtedy jedynie zdatna do picia jest woda w butelkach lub przywożona w cysternach. W trakcie powodzi absolutnie nie powinniśmy korzystać z wody ze studni. Odradzamy samodzielne uzdatnianie wody – dodał Paweł Grzesiowski.

Uwaga na leki 

Na zalanych terenach monitorowane jest również bezpieczeństwo lekowe pacjentów. 

- W Głuchołazach zalało 6 aptek na 7 istniejących, w Nysie mamy 11 aptek zalanych lub podtopionych, kilkanaście aptek nie funkcjonuje także w woj. dolnośląskim. W zdecydowanej większości miejsc jest zapewniony dostęp do leków – zapewnił Generalny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak.

Przypomniał także, że farmaceuci mogą wystawiać recepty farmaceutyczne w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia pacjenta. Przestrzegł też, aby nie korzystać z leków, które miały kontakt z wodą powodziową, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu.

Oprac. Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło: Ministerstwo Zdrowia 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 4159

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.