Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
27.04.2022 , 09:32 Aktualizacja: 27.04.2022, 17:00

Choroby układu pokarmowego: czego unikać w diecie (komunikat)

To, co jemy i pijemy, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a w szczególności układu pokarmowego. Niezdrowa dieta, obfitująca w cukry proste, spowalnia metabolizm, zaburza rytm wypróżnień i obciąża żołądek. W efekcie czujemy się ociężali i mamy problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Sprawdź, czego unikać w diecie, jeśli zmagasz się z problemami trawiennymi i chorobami układu pokarmowego.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Do często występujących chorób układu trawiennego zaliczamy między innymi:

 • IBS, czyli zespół jelita drażliwego,
 • WZJG - wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • ChLC - chorobę Leśniowskiego Crohna,
 • SIBO - przerost bakterii jelitowych.

Każda z wyżej wymienionych chorób wymaga regularnych wizyt u lekarza. Jedną z metod leczenia (oprócz farmakologii) jest odpowiednio ułożona, zdrowa dieta. 

FODMAP, czyli łatwo fermentujące węglowodany

FODMAP to grupa węglowodanów, które słabo wchłaniają się w jelitach i szybko w nich fermentują. Węglowodany FODMAP ze względu na słabą przyswajalność trafiają do jelit w niemal niezmienionej formie. W jelicie cienkim powodują zwiększone wchłanianie wody, co może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami (ból brzucha, uczucie przelewania). W jelicie grubym węglowodany fermentują, w efekcie czego powstają gazy (wodór, dwutlenek węgla i metan), powodujące wzdęcia. 

U osób zdrowych żywność bogata w węglowodany FODMAP nie jest zagrożeniem. Organizm bez problemu trawi i wydala związki. Jednak pacjenci, u których występują zaburzenia pracy układu pokarmowego, powinni stosować dietę low FODMAP, czyli jadłospis ograniczający następujące cukry:

 • laktozę,
 • fruktozę,
 • fruktany,
 • galaktany,
 • poliole.

Dieta low FODMAP - czego unikać?

Jadłospis zgodny z założeniami diety low FODMAP znacznie ogranicza lub całkowicie wyklucza następujące produkty spożywcze:

 • nasiona roślin strączkowych: soja, ciecierzyca, soczewica, fasola itp.,
 • niektóre warzywa, przede wszystkim: kapusta, koper włoski, czosnek, cebula, szparagi,
 • niektóre owoce, głównie: mango, gruszki, brzoskwinie, morele, śliwki, owoce z puszki, owoce suszone, 
 • nabiał: mleko krowie, maślanka, twaróg, bita śmietana, 
 • produkty zbożowe na bazie pszenicy, jęczmienia i żyta,
 • orzechy nerkowca i pistacje,
 • miód, syrop z agawy. 

Odpowiednio zbilansowana dieta low FODMAP

Wykluczenie tak wielu produktów z jadłospisu może powodować niedobory pokarmowe. Strączki i nabiał to bogate źródła białka, warzywa, owoce i zboża dostarczają organizmowi błonnika, a orzechy - zdrowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta dla osób zmagających się z problemami trawiennymi powinna być odpowiednio zbilansowana - zarówno pod względem kaloryczności, jak i wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Jeśli szukasz takiej diety, sprawdź catering dietetyczny Maczfit. Od niedawna w ofercie cateringu znajduje się dieta FODMAP dostępna w kilku wariantach kalorycznych. Catering dietetyczny Maczfit działa na terenie całej Polski, wystarczy sprawdzić, czy dowozi również do Twojej miejscowości. Dieta pudełkowa z dostawą to świetne rozwiązanie dla osób stosujących diety eliminacyjne oraz wszystkich zapracowanych.

Więcej na: https://www.maczfit.pl 

Nadawca komunikatu: Maczfit Foods

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie teksty opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2383

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.