Celiakowi zaszkodzi nawet kęs tradycyjnego wigilijnego pieroga?
To FAKT! Osoby chorujące na celiakię nawet przy wigilijnym stole nie powinny dać się namówić na zjedzenie choćby jednego pieroga z mąki zawierającej gluten czy łyżkę tradycyjnej kutii. Na szczęście wiele potraw można przyrządzić z mąki bezglutenowej.
Jedynym dostępnym sposobem leczenia celiakii jest rygorystyczne przestrzeganie diety bezglutenowej. Nawet niewielka ilość glutenu może podrażnić błonę śluzową jelit osoby chorej. Za bezglutenowe uznaje się te produkty, które zawierają maksymalnie 20 mg glutenu na kilogram – zatem śladowe jego ilości.
Dolegliwości po zjedzeniu kęsa z pierogiem to najczęściej szybko występujące po zjedzeniu złe samopoczucie, biegunka, wzdęcia, ból brzucha.
Na szczęście na rynku polskim dostępnych jest wiele produktów, z których można przyrządzić bardzo dobre dania wigilijne. Bezpieczne dla celiaka produkty są opatrzone przekreślonym kłosem.
Uwaga! Nie tylko mąka pszenna zawiera gluten. Białko to naturalnie występuje także w mące żytniej, orkiszowej, jęczmiennej i większości rodzajów owsianej (z uwagi na „zanieczyszczenie” glutenem w procesie jej przygotowywania).
Tuż przed świętami proponujemy przygotowanie bezglutenowych, a pysznych pierogów. Przepis przygotował Matteo Brunetti, włoski kucharz, na specjalne warsztaty bezglutenowego gotowania zorganizowane przez jednego z producentów bezglutenowej żywności.
Bezglutenowe pierogi ze świeżym łososiem i serem ricotta (składniki na około 25 sztuk):
- 300 g miksu mąki bezglutenowej, którą producent poleca do wypieku chleba lub przyrządzenia ciasta makaronowego/pierogowego
- ¾ litra ciepłej wody (lepiej zawsze jednak dodawać jej do ciasta „na oko”)
- 3-4 łyżki oliwy
- Sól, pieprz
- 50 g masła
- 25 g płatków migdałowych
- 250 – 350 g ricotty
- 300 g płata ze świeżego łososia
- Suszony koperek
- 2 cytryny
- (na wszelki wypadek) 2 jajka
Do miski wsypać mąkę, sól, dodać wodę. Wymieszać i dodać oliwę. Wyrobić ciasto, w razie konieczności dodając wodę lub mąkę. Następnie odłożyć je na 10-15 minut przykryte folią i w tym czasie przygotować farsz.
Pokroić łososia w kostkę, wymieszać z ricottą i przyprawić do smaku oliwą, solą, pieprzem i koperkiem.
Posypać blat mąką, rozwałkować ciasto, wykroić szklanką koła (lub pokroić na kwadraty) i formować pierogi. Gdyby ciasto się nie sklejało, można wspomóc się żółtkiem jaja.
Wrzucić pierogi do wrzącej wody, lekko podgotować, a przed podaniem podsmażyć na patelni z masłem i płatkami migdałów.
Smacznego!
Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl
Źródło:
Konferencja połączona z warsztatem bezglutenowego gotowania z marką Shaer, która odbyła się 3 października 2019 r.