Kobiety chorują na serce rzadziej niż mężczyźni?

To MIT. Niestety w społeczeństwie wciąż panuje opinia, że kłopoty z sercem dotyczą głownie mężczyzn, szczególnie tych z nadwagą, palących papierosy i nadużywających alkoholu. Specjaliści ostrzegają, że to może zmniejszać czujność w kwestii ryzyka zawału u kobiet. Tymczasem chorują one na serce trochę później niż mężczyźni, na dodatek mogą mieć inne objawy.

Kobiety nie chorują na zawał rzadziej niż mężczyźni, tylko później. Badania pokazują, że stan serca Polki po 40. roku życia gwałtownie ulega pogorszeniu. A to dlatego, że do okresu menopauzalnego, czyli ok. 50. r. ż., kobiety są chronione przez układ hormonalny - przede wszystkim estrogeny. Po menopauzie - czyli zaprzestania produkcji tych hormonów - następują liczne zmiany metaboliczne, co w rezultacie zwiększa u kobiet ryzyko rozwoju choroby serca, a także udaru mózgu. 

- Kobiety chorują na serce podobnie jak mężczyźni, ale zazwyczaj 10 lat później - podkreśla prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski z Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jednocześnie inaczej jest z tzw. przeżywalnością po zawale. Specjalista zaznacza, że jeśli mężczyzna w wieku 65 lat dozna zawału serca, a podobnie rozległego zawału doświadczy kobieta w wieku 75 lat, to jej szanse na przeżycie są relatywnie mniejsze chociażby ze względu na wiek i często występujące w tym wieku choroby współistniejące.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Choroby serca mają płeć

Myślisz, że zawał to męska rzecz? Błąd. Z jego powodu to kobiety częściej przedwcześnie tracą życie – 55 proc. pań wobec 43 proc. mężczyzn. Obie płcie inaczej chorują na serce, a co gorsza, naukowcy dopiero od niedawna dokładniej badają te różnice.

Spośród czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u kobiet, częściej niż u mężczyzn, występują otyłość, nadciśnienie, hipercholesterolemia i cukrzyca. I często chorują one inaczej.

- Choroba niedokrwienna serca u kobiet przebiega inaczej niż u mężczyzn, ponieważ serce kobiety waży mniej, ale kurczy się częściej, a przy każdym skurczu wyrzuca mniej krwi niż serce męskie. Jego naczynia wieńcowe mają mniejszą średnicę, cieńsze ściany i kręty przebieg, a krążenie oboczne jest mniej rozwinięte – tłumaczyła podczas konferencji „Quo vadis medicina?" dr hab. Małgorzata Peregud-Pogorzelska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Zwracała też uwagę, że kobiety i mężczyźni inaczej reagują na leki -  inaczej je wchłaniają, metabolizują i dystrybuują po organizmie m.in. ze względu na różnice w budowie blaszki miażdżycowej, reaktywność naczyń wieńcowych i funkcjonowanie śródbłonka.

Dodatkowym problemem jest także fakt, że zawał serca u kobiet często nie ma tak typowych objawów jak u mężczyzn. O ile bowiem u mężczyzny zawał zwykle zwiastuje typowy ból zamostkowy, to u kobiet często objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, nudnościami, dusznością, zmęczeniem, spadkiem tolerancji wysiłku czy uczuciem zatykania.

Między innymi dlatego kobiety trafiają na oddziały ratunkowe później niż mężczyźni. Dodatkowo często próbują ból „rozchodzić” lub przeczekać, nie chcą „niepotrzebnie wzywać pogotowia” lub „muszą” dokończyć rozpoczęte zadania.  

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło:
Artykuł o chorobach krążenia u kobiet na portalu Medycyna Praktyczna:

Warsztaty Quo vadis medicina? Zorganizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia w 2018 r. 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy