Tzw. próby wątrobowe nie zawsze wykażą chorobę?

To FAKT! Tzw. próby wątrobowe to oznaczenie w surowicy krwi poziomu enzymów wątroby oraz bilirubiny. Są koniecznym i przydatnym narzędziem diagnostycznym, ale należy pamiętać, że w wielu przypadkach pomocniczym przy stawianiu diagnozy. Wcale nierzadko dochodzi do sytuacji, w której pacjent ma marskość wątroby, a tzw. próby wątrobowe są w normie. 

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

O możliwości fatalnych fałszywych diagnoz postawionych wskutek poprzestania tylko na badaniu krwi w razie podejrzenia alkoholowej marskości wątroby doniósł ostatnio zespół naukowców z uniwersytetu medycznego w Południowej Karolinie (USA), a rezultaty swojego badania opublikowali na łamach The American Journal of Medical Sciences.

Marskość wątroby rozwijająca się wskutek nadużywania alkoholu to niestety, relatywnie powszechna choroba tak za oceanem, jak i w Polsce. Około połowa osób, która dostaje tę diagnozę, umiera w ciągu roku. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że diagnozy stawiane są zbyt późno, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Bardzo długo marskość wątroby nie daje wyraźnych objawów.

We wspomnianym badaniu naukowcy sprawdzili poziom enzymów wątrobowych u 78 osób z alkoholową marskością wątroby i okazało się, niemal wszyscy (90 proc.) mieli prawidłowe poziomy aminotransferazy alaninowej (ALT), a 15 proc. z nich - aminotransferazy asparginianowej (AST).

Fot. Jacek Turczyk/PAP

To nerki oczyszczają, a nie kuracje

Główny badacz dr Don Rocky podkreśla, że w swojej praktyce ma często pacjentów z zaawansowaną chorobą wątroby, którzy mają prawidłowe poziomy enzymów wątrobowych. 

- Lekarze powinni kłaść duży nacisk na dokładny wywiad, obejmujący historię pacjenta, badanie fizykalne, całość obrazu klinicznego – podkreślił. 

W razie podejrzenia chorób wątroby warto do diagnostyki wprowadzić badania obrazowe, łącznie z tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym.

Warto pamiętać, że pierwszymi niespecyficznymi objawami wielu chorób wątroby jest… zmęczenie. W późniejszym okresie mogą się pojawić objawy skórne („pajączki” albo/i przebarwienia, albo/i zażółcenie skóry lub białek oczu). Objawem alarmowym świadczącym o zagrożeniu życia są chlustające wymioty krwią.
Znacznej części chorób wątroby można uniknąć: nie pić w ogóle albo bardzo mało alkoholu, stosować zbilansowaną dietę, dbać o prawidłową masę ciała.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: https://medicalxpress.com/news/2021-12-physicians-over-relying-commonly-laboratory-liver.html?utm_source=nwletter&utm_medium=email&utm_campaign=daily-nwletter

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

    Wakacje to okres, w którym znacząco rośnie liczba problemów urologicznych: odwodnienie, nadmierne pocenie się i zmiany nawyków higienicznych tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii w układzie moczowym. I choć fizjologicznie kobiety częściej narażone są na zakażenia, latem problem ten często dotyczy także mężczyzn.

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • Proste zasady na upalne dni

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP