Fałszywy lek Ozempic? Może zagrozić twojemu życiu

W Polsce nie zidentyfikowano (jeszcze?) sfałszowanego leku z semaglutydem o nazwie Ozempic. To lek na cukrzycę, ale daje też dobre efekty w leczeniu otyłości. W Austrii są pierwsze efekty zażycia fałszywego „leku”- kilka osób trafiło do szpitala z objawami hipoglikemii. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) apeluje o ostrożność i daje wskazówki, jak rozpoznać podrobiony lek.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Ozempic (zawierający substancję czynną o nazwie "semaglutyd") to lek stosowany głównie w cukrzycy u dorosłych. Kolejne badania kliniczne wykazały, że jest też skuteczny w leczeniu otyłości, choć mogą zdarzyć się niekorzystne działania uboczne. Niektóre osoby stosują go – niezgodnie z przeznaczeniem – by zrzucić parę kilogramów.

Duże zainteresowanie tą drugą „właściwością” leku spowodowało, że w aptece trudno było go kupić. Przy czym jest to lek na receptę. Można się domyślać, że wiele osób może nabywać go poza rynkiem aptecznym, zwłaszcza że lekarz nie powinien przepisywać recepty na ten lek, jeśli ktoś chce pozbyć się nadwagi. Kupowanie leków poza apteką jest zawsze ryzykowne.

Ale kilka dni temu GIF ostrzegł, że w niektórych krajach Unii Europejskiej, w legalnym łańcuchu dystrybucji, pojawiły się fabrycznie napełnione wstrzykiwacze, fałszywie oznaczone etykietami w języku niemieckim, jako produkt leczniczy Ozempic (jest on w formie zastrzyków). Jednocześnie zaznaczył, że na rynku polskim nie zidentyfikowano sfałszowanego leku.

Fot. PAP

Uważaj na podrabiane leki z internetu

Podrabiane leki to jedno z największych zagrożeń współczesnego handlu. Fałszywki wytwarzane są bez żadnego nadzoru medycznego i sanitarnego, niewiadome jest źródło pochodzenia wykorzystywanych w nich substancji, a ich zażywanie może narażać życie oraz zdrowie pacjentów.

Tymczasem w Austrii zażycie „podrobionego” leku spowodowało, że kilka osób trafiło do szpitala. W fiolkach znajdowała się insulina, która wywołała u nich hipoglikemię. Jest to stan gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi. W skrajnych przypadkach może zagrażać życiu. A jakie są objawy hipoglikemii? To drgawki, kołatanie serca, utrata przytomności. 

Semaglutyd powoduje – jak czytamy w ulotce:

  • pobudzenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu, gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie
  • opóźnienie opróżniania żołądka po posiłku 
  • zmniejszenie wydzielania insuliny (nie zaburzając wydzielania glukagonu) podczas hipoglikemii  
  • zmniejszenie masy ciała i masy tłuszczowej (w wyniku zmniejszenia podaży kalorii poprzez hamowanie apetytu i zmniejszanie ochoty na pokarmy wysokotłuszczowe)

Oryginał czy nie oryginał?

GIF zamieścił na swojej stronie zdjęcie oryginalnego wstrzykiwacza i tego podrobionego. Można je sobie porównać, choć jest to tylko poglądowe zdjęcie: https://www.gov.pl/web/gif/gif-ostrzega-pacjentow-sfalszowany-ozempic-w-legalnym-lancuchu-dystrybucji-w-ue.

Fot. PAP

Czy leki w Polsce są bezpieczne?

Wycofywanie poszczególnych serii leków z obrotu to dość częsta praktyka. Powodem są zazwyczaj nieprawidłowości, które nie są groźne dla życia pacjenta. Wycofanie leku z powodu wad, które mogą nieść zagrożenie dla zdrowia i życia, zdarza się raz na kilka lat.

Równocześnie radzi, by pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • sprawdź ulotkę informacyjną dotyczącą leku Ozempic oraz ilustrację, aby zobaczyć jak powinny wyglądać oryginalne wstrzykiwacze Ozempic;
  • nie używaj wstrzykiwaczy Ozempic, jeśli podejrzewasz, że są sfałszowane, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych;
  • jeśli posiadasz wstrzykiwacz, który różni się od oryginalnego wstrzykiwacza, należy go natychmiast zwrócić do apteki;
  • kupuj leki wyłącznie w legalnych aptekach.

A mając już wstrzykiwacz w ręce, trzeba wiedzieć, że można w nim nastawić tylko jedną dawkę np. 1 mg, a on sam nie wydłuży się, nie rozkręci i nie wysunie dalej. Nie ma też na „okienku”, gdzie widoczna jest przygotowana do aplikacji dawka, żadnej skali. Ten sfałszowany pozwala nastawić dawki od 0 do 80. Podziałka będzie widoczna na wysuwającej się części, za pomocą której nastawiamy dawkowanie. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://www.gov.pl/web/gif/gif-ostrzega-pacjentow-sfalszowany-ozempic-w-legalnym-lancuchu-dystrybucji-w-ue
https://www.pap.pl/aktualnosci/uwaga-ozempic-lek-na-cukrzyce-ale-tez-coraz-czesciej-stosowany-do-walki-z-nadwaga

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy