Rak piersi zwiększa ryzyko ponownego zachorowania na nowotwór

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali dane dotyczące blisko 585 tys. kobiet i mężczyzn, którzy przeżyli raka piersi. Badacze odkryli, że u kobiet ryzyko zachorowania na raka zdrowej piersi, macicy, jajnika i pewnego rodzaju białaczki było znacznie wyższe. Większe zagrożenie kolejnymi nowotworami stwierdzili także u mężczyzn.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

Zgodnie z analizą kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi przed 50. rokiem życia, były bardziej narażone na rozwój kolejnego nowotworu w porównaniu z pacjentkami, u których zdiagnozowano raka piersi w wieku powyżej 50 lat. Mężczyźni po raku piersi byli nieco bardziej narażeni na rozwój nowotworu drugiej piersi, jak również prostaty. 

Zdaniem specjalistów artykuł Isaaca Allena i współpracowników „Risks of second primary cancers among 584,965 female and male breast cancer survivors in England: a 25-year retrospective cohort study”, który został opublikowany w „The Lancet Regional Health” w kwietniu 2024, jest bardzo wartościową publikacją. Udowodniono w niej, że pacjenci, u których rozpoznano raka piersi, mają wyższe niż populacyjne ryzyko zachorowania na kolejny nowotwór.

Autorzy przeanalizowali dane dotyczące 581,403 kobiet i 3562 mężczyzn, u których rozpoznano raka piersi między 1995 a 2019 rokiem. Potwierdzili zwiększone ryzyko zachorowania na raka drugiej piersi, raka trzonu macicy i raka jajnika i raka prostaty u mężczyzn. Badacze stwierdzili również częstsze zachorowania na białaczkę szpikową u kobiet, które otrzymały chemioterapię w leczeniu okołooperacyjnym raka piersi (głównie pacjentki, u których rozpoznano raka piersi poniżej 50 roku życia). Wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka endometrium zauważono przede wszystkim u kobiet otrzymujących hormonoterapię uzupełniającą (szczególnie tamoksyfen). 

– Artykuł w zasadzie potwierdza wcześniejsze doniesienia, które jednakże zwykle były oparte na mniejszych grupach pacjentów lub też obejmowały krótsze okresy obserwacji. Niewątpliwie, jak sugerują autorzy, prezentowane wyniki powinny być punktem wyjścia do szerszej dyskusji nad prowadzonym nadzorem medycznym nad ozdrowieńcami. Być może należałoby się także uważniej przyjrzeć stosowanym powszechnie metodom leczenia uzupełniającego pod kątem możliwości zmniejszenia ryzyka późnych powikłań – uważa dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl 

źródło: https://www.thelancet.com/journals/lanepe/article/PIIS2666-7762(24)00069-3/fulltext

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy