Materiał promocyjny

Rusza kampania „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku”

Zdrowie i higiena oczu są kluczowymi elementami komfortu życia, niezależności i bezpieczeństwa w każdym wieku. Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku” wynika, że 81% seniorów odczuwa dolegliwości związane ze wzrokiem w codziennych sytuacjach, a aż 55% ma problemy z funkcjonowaniem z powodu niesprawności narządu wzroku. W odpowiedzi na te problemy, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, rozpoczyna się akcja edukacyjna skupiająca się na higienie oczu wśród seniorów.

Fot. Ogólnopolska kampania edukacyjno-zdrowotna „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku”
Fot. Ogólnopolska kampania edukacyjno-zdrowotna „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku”

Wraz z wiekiem ryzyko problemów ze wzrokiem znacznie wzrasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 285 milionów ludzi na świecie ma problemy ze wzrokiem, z czego 82% to osoby powyżej 50. roku życia. Problemy te mogą znacząco ograniczać codzienne funkcjonowanie i samodzielność.

Badania przeprowadzone w ramach kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku” jednoznacznie pokazują, że większość seniorów w Polsce (81%) doświadcza dolegliwości związanych ze wzrokiem. Najczęściej wymieniane problemy to niewyraźne widzenie (70%), łzawienie (62%), szczypanie i pieczenie oczu (59%), uczucie suchości (40%), zaczerwienienie lub przekrwienie oczu (37%) oraz ból oczu (19%). Oczy są jednym z najważniejszych narządów zmysłów człowieka, dlatego ważne jest, aby dbać o ich stan, zwłaszcza przez osoby starsze, które często borykają się z różnymi dolegliwościami wzroku. Eksperci kampanii podkreślają rolę codziennego dbania o oczy, stosowania kropli do oczu oraz regularnych wizyt w gabinetach okulistycznych 

- Kampania "Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku" została zainaugurowana podczas tegorocznego Dnia Uniwersytetów Trzeciego Wieku na warszawskim Służewcu. Działania w ramach kampanii będą skupiały się na bezpośrednim i pośrednim dotarciu do seniorów z informacjami o prawidłowej higienie narządu wzroku – zaznacza Martyna Marcinkowska z firmy URSAPHARM, organizatora kampanii. Badania przeprowadzone w ramach kampanii pokazały, że wielu polskich seniorów odczuwa dyskomfort związany z narządem wzroku, a także ma niewielkie pojęcie o jego higienie. Kampania ma szansę to zmienić i poprawić komfort ich codziennego funkcjonowania – dodaje. 

Wzrok – klucz do niezależności i bezpieczeństwa

Dobre widzenie jest niezbędne do rozpoznawania i unikania zagrożeń w otoczeniu, takich jak przeszkody na drodze, nierówności chodnika czy ruch uliczny. Ma również kluczowe znaczenie dla integracji społecznej oraz dobrej kondycji psychicznej. Według badań, 54% seniorów przyznaje, że problemy ze wzrokiem utrudniają im załatwianie spraw urzędowych, 42% wskazuje na brak poczucia bezpieczeństwa oraz ograniczenie samodzielności, a co dziesiąty badany uważa, że zła kondycja narządu wzroku prowadzi do wykluczenia społecznego. Tymczasem wielu seniorów w Polsce wykonuje czynności wymagające długotrwałego skupienia wzroku. Aby jak najdłużej zachować sprawność narządu wzroku, wystarczą odpowiednia profilaktyka i codzienna higiena oczu.
Kondycja wzroku seniorów jest ściśle związana z ich samopoczuciem. To narząd, któremu wraz z wiekiem trzeba poświęcać więcej uwagi. Regularne wizyty u okulisty, ochrona oczu przed promieniami UV oraz przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki, w tym dieta bogata w antyoksydanty mogą pomoc zapewnić sprawność oczu na długi czas. Tymczasem 30% seniorów badało wzrok więcej nić 2 lata temu, a 5% nigdy*. Nowa odsłona kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku” ma szansę zmienić te nawyki – mówi Profesor Jacek Szaflik wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, patrona kampanii.

***
O kampanii:

Kampania „Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku” jest inicjatywą mającą na celu edukowanie społeczeństwa na temat higieny narządu wzroku oraz podnoszenie świadomości na temat profilaktyki chorób oczu, szczególnie wśród osób starszych. Prowadzona przez firmę URSAPHARM pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, kampania ma na celu zwrócenie uwagi na istotność dbania o zdrowie oczu niezależnie od wieku.
W ramach kampanii organizowane są liczne działania edukacyjne, warsztaty oraz spotkania z ekspertami, które mają na celu przekazanie praktycznych porad dotyczących codziennej pielęgnacji oczu oraz wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Wsparcie merytoryczne zapewniają wybitni specjaliści w dziedzinie okulistyki, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami kampanii.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: www.twojespojrzeniemaznaczenie.pl

O badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI przez Instytut Badań IQS w maju 2024 roku na reprezentatywnej próbie 800 Polaków powyżej 60. roku życia. Jego celem było przedstawienie praktyk oraz dolegliwości związanych z dbaniem o zdrowie i higienę oczu w tej grupie wiekowej.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku