Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

Mamy coraz więcej dowodów na to, że produktywność pracowników jest bezpośrednio związana ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Tymczasem pracodawcy, choć podejmują pewne działania, by promować aktywność fizyczną u swoich pracowników, nie robią tego ze zbyt dużym zaangażowaniem.

AdobeStock
AdobeStock

Coraz więcej badań naukowych dokumentuje wpływ aktywności fizycznej na różne aspekty zdrowia pracujących – zarówno ten negatywny, gdy jest ona wymuszona lub zbyt obciążająca, jak i pozytywny, gdy wspiera naturalne funkcjonowanie organizmu i rekreację. 

Naukowcy z Health Enhancement Research Organization (HERO), Uniwersytetu Brighama Younga i Centrum Badań nad Zdrowiem w Healthways ustalili, że — co nikogo nie zaskakuje — zdrowe odżywianie i ćwiczenia co najmniej trzy razy w tygodniu skutkują lepszą wydajnością w pracy i niższym wskaźnikiem absencji.

Takich badań jest  dużo więcej. Wiedza o tym, że choroby przewlekłe i cywilizacyjne oraz zaburzenia psychiczne to coraz większy problem, z którymi zmagają się pracownicy, a w konsekwencji także i pracodawcy, nie jest już nowością. Każdy pracodawca, przynajmniej teoretycznie wie, że absencja wpływa na mniejszą wydajność firm i wyższe koszty, a starzenie się społeczeństwa te problemy jeszcze spotęguje.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Siedem grzechów prowadzących do zawału i udaru

Eksperci ostrzegają, że w najbliższych latach przybędzie ludzi cierpiących na choroby układu krążenia. Poznaj siedem czynników im sprzyjających, a zatem zyskaj wiedzę, jak chronić się przed zawałem i udarem.

Statystyki są nieubłagane: w Polsce ponad 90 proc. przedwczesnych zgonów spowodowanych jest chorobami przewlekłymi i cywilizacyjnymi, którym w większości przypadków można skutecznie przeciwdziałać. Aż 60 proc dorosłych zmaga się z nadwagą lub otyłością, 62 proc. ma podwyższony poziom cholesterolu, a choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 43 proc. wszystkich zgonów. Dodatkowo, 30 proc. populacji doświadcza zaburzeń lub chorób psychicznych. 

„To w dużej mierze osoby aktywne zawodowo, co oznacza, że koszty ich niedyspozycji i leczenia ponosi nie tylko społeczeństwo, ale też pracodawcy. Pracodawca ponosi bowiem koszt zarówno absencji chorobowej, jak i nieefektywnej obecności w pracy tzw. prezenteizmu,(red: gdy pracownik przychodzi do pracy niedysponowany) i finalnie retencji pracowników. W tej sytuacji niezbędna jest promocja zdrowia i profilaktyka, która kosztuje mniej niż leczenie. Odkryli to bogatsi od nas, a więc jest to też metoda skutecznego oszczędzania środków na ochronę zdrowia” - mówi prof. Krzysztof J. Filipiak, prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny.

Jego zdaniem profilaktyka to nie tylko wykonywania badań (tzw. skriningu populacyjnego) -  co oferuje np. ministerialny program „Moje zdrowie”. 

„To przede wszystkim zmiana stylu życia, prawidłowe odżywianie, aktywność ruchowa, dbanie o prawidłową masę ciała, czyste powietrze i środowiska wokoło nas, zabezpieczenia się przed chorobami, stosowanie szczepień – jednego z największych darów postępu medycyny. Do tego potrzebna jest jednak wiedza” – dodaje specjalista.

Wielu pracodawców, świadomych wpływu złego stanu zdrowia na ich sukces finansowy, już podejmuje wysiłki, aby poprawić samopoczucie pracowników, oferując programy ćwiczeń, dostęp do zdrowej żywności, masaże na miejscu lub programy urlopów wypoczynkowych.

Fot. PAP/J.Turczyk

Regularna aktywność fizyczna – jakie konkretne korzyści nam daje?

Ruch zapewnia nie tylko sprawność mięśni i stawów. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia przekonują, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak np.: nadciśnienie, choroba wieńcowa, udar mózgu, cukrzyca, rak jelita grubego, rak piersi i depresja. Korzyści zdrowotnych z ruchu jest jednak dużo więcej!

Powinni jednak zdać sobie sprawę, że w związku z tym, że praca zagospodarowuje ok. 1/3 dobowego czasu pracowników, u znacznego ich odsetka ogranicza to naturalną, rekreacyjną aktywność fizyczną. Często łączy się to z wymuszoną, siedzącą pozycją, co wzmacnia negatywne konsekwencje niedostatków ruchu. Wykonywanie obowiązków pracowniczych często ma też związek z dużym obciążeniem psychicznym albo fizycznym, co u wielu osób ogranicza zdolność do rekreacji. Starania pracodawców o to, by ich pracownicy byli aktywne fizycznie, szczególnie  w kontekście danych dotyczących starzenia się społeczeństwa i konsekwencji z tym związanych, powinny się zatem intensyfikować.

Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Medycyny Pracy, dane na temat stanu aktywności fizycznej pracujących od wielu lat wskazują ogólnie na jej niski, a nawet obniżający się poziom. Może to dziwić w kontekście dynamicznego rozwoju rynku związanego z aktywnością fizyczną – teoretycznie bowiem  pracodawcy oferują gotowe rozwiązania: m.in. popularne abonamenty sportowe, karnety/bilety do obiektów sportowo-rekreacyjnych spoza struktur sieciowych, platformy i aplikacje motywujące do aktywności czy rywalizacji sportowej, monitorujące i wspierające ją, oferty dotyczące organizacji wydarzeń sportowo-rekreacyjnych, usługi trenerskie, edukacyjne, a także różne akcje społeczne promujące aktywność fizyczną. 

Okazuje się jednak, że większość działań uwzględnionych w badaniu częściej implementowana jest w organizacjach, które zatrudniają głównie osoby z wykształceniem wyższym i mające wysokie dochody, rzadziej natomiast tam, gdzie dominują pracownicy fizyczni, nisko wykształceni i mało zarabiający.

Fot. PAP/J. Kamiński

Pracownicy niezadowoleni z benefitów prozdrowotnych. Można to zmienić!

Wielu pracowników nie jest zadowolonych z oferowanych im przez pracodawców bonusów mających służyć poprawie i utrzymaniu zdrowia, a spora część uważa, że oferta skierowana jest tylko do entuzjastów zdrowego stylu życia – wynika z badań. Instytut Medycyny Pracy w Łodzi (IMP) udostępnił właśnie bezpłatne narzędzia, dzięki którym pracodawca może skroić ofertę pod realne potrzeby pracowników.

Choć aktywność fizyczną pracowników wspiera ponad 3/4 ogółu organizacji, czynią to na ogół w mało rozbudowany sposób. Ponad połowa z nich ogranicza się do nie więcej niż dwóch form wsparcia, a najczęściej wdrażane działania/rozwiązania promujące aktywność fizyczną to: udogodnienia dla przyjeżdżających do pracy rowerem (oferuje to 58 proc.  firm), dofinansowanie abonamentów sportowo-rekreacyjnych (29 proc.) oraz celowe rozmieszczenie mebli i urządzeń w pracy tak, by stymulować przemieszczanie się (28 proc.). 

W ponad połowie badanych firm osoby zarządzające zdrowiem przyznają, że nie są dobrze przygotowane do działań związanych z jego promocją, nie rozwijają swych kompetencji w tym obszarze.

Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny - MEDYCYNA XXI wychodzi na przeciw tym problemom - rusza właśnie ogólnopolska kampania !NA ZDROWIE. Jej forma została przemyślana tak, by maksymalnie zaangażować i edukować pracowników. Projekt ma charakter całkowicie bezpłatny i wideo-edukacyjny. Treści edukacyjne obejmują szeroki zakres zagadnień – od równowagi psychofizycznej, przez tematykę zdrowia psychicznego młodzieży i osób dorosłych, po uzależnienia i nowoczesne podejście do prewencji chorób, w tym znaczenie badań profilaktycznych, aktywności fizycznej, diety, suplementacji czy szczepień. Przygotowano je w różnych formatach, m.in. jako pigułki wiedzy, rozmowy z ekspertami, debaty oraz wywiady. 

Materiały publikowane będą na ogólnodostępnym portalu www.zdrowykanal.pl. Dodatkowo, dla dużych pracodawców zatrudniających minimum 250 osób przewidziano uruchomienie spersonalizowanych kanałów komunikacji, co pozwoli lepiej dopasować przekaz do potrzeb danej organizacji.

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej kampanii: https://www.ptpm.org.pl/kampania-na-zdrowie/

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Pod powierzchnią: nurkowanie a zdrowie

    Wyobraź sobie świat ciszy i barwnych raf – nurkowanie rekreacyjne pozwala doświadczać nieważkości i odkrywać nieznane. Jednak zanim zanurzymy się w błękit, warto zadać pytanie: czy nasze zdrowie jest gotowe na takie wyzwanie? 

  • zdj. AdobeStock

    Taniec jest dobry dla mózgu

    Taniec jest fantastycznym ćwiczeniem nie tylko dla naszego ciała, ale i dla mózgu. Rytmiczne ruchy i skoordynowane wykonywanie choreografii wymagają koncentracji, planowania i pamięci, co stymuluje różne obszary mózgu – opowiada neurobiolożka i neuropsycholożka dr Ilona Kotlewska.

  • Adobe

    10 rzeczy, które warto wiedzieć o pływaniu

    Pływanie to nie tylko wakacyjna przyjemność, ale również jedna z najczęściej polecanych aktywności fizycznych – i to dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci po seniorów, coraz więcej osób wybiera aktywność w wodzie jako sposób na zdrowie, formę i relaks. A wpływ pływania na zdrowie fizyczne i psychiczne badają naukowcy. Oto co udało im się ustalić.

  • AdobeStock

    Pomedytuj na zdrowie

    Medytacja bywa uznawana za drogę do spokoju ducha i lepszego zrozumienia samego siebie. Zdaniem niektórych może także wspomagać leczenie (choć z pewnością nie stanowi zastępstwa dla leków i terapii). Niestety, mimo licznych badań nauka nadal nie oferuje tu jednoznacznie twierdzącej odpowiedzi. Niezależnie od tego popularność medytacji i uważności rośnie.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Halfpoint

    Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

    Jednym ze sposobów pomocy osobom z poważną otyłością są operacje bariatryczne, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego. Stosowane metody są coraz lepsze, a naukowcy coraz dokładniej analizują długotrwałe skutki takich zabiegów. W większości efekty są pozytywne – wynika z badań.

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Adobe

    Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

    Pierwszy bób w sezonie to coś w rodzaju małego święta. Na tę kulinarną przyjemność czeka wielu Polaków. Wystarczy kilka minut, by ziarna wylądowały we wrzątku, a cała kuchnia wypełniła się intensywną, bulionową wonią. Ten charakterystyczny aromat to pierwsza podpowiedź, że bób ma w sobie coś, co nasz mózg koduje jako czystą przyjemność.

  • Klimatyzacja w czasie upału. Mieć czy nie mieć?

Serwisy ogólnodostępne PAP