Odśnieżanie chodnika nie zawsze dobre dla sercowców

Z nadejściem zimy Amerykańskie Towarzystwo Serca (American Heart Association - AHA) ostrzegło sercowców przed nierozważnym odgarnianiem śniegu z podjazdu czy chodnika. Podkreślają, że odśnieżanie to duży intensywny wysiłek, który, zwłaszcza w kontekście niskiej temperatury, może doprowadzić do incydentu sercowo-naczyniowego. Jeśli więc masz chory układ krążenia odśnieżaj z głową lub… poproś sąsiada – radzą amerykańscy naukowcy.

Fot. PAP
Fot. PAP

- Odgarnianie śniegu można porównać do szczytowego wysiłku podczas próby wysiłkowej, zatem powoduje znaczne obciążenie serca. Jeśli zaś odśnieża ktoś, kto generalnie prawie się nie rusza, ryzyko zawału jest wysokie – ostrzega kardiolog Luke Laffin z Cleveland Clinic.

Barry Franklin, autor ostrzeżenia AHA dla sercowców dotyczącego ryzyka związanego z odśnieżaniem, zwrócił w nim uwagę na dodatkowy czynnik związany z pogodą. Niskie temperatury powodują wzrost ciśnienia skurczowego przy jednoczesnym kurczeniu się naczyń krwionośnych. Jego zdaniem w Stanach Zjednoczonych co roku umiera setki osób, które z chorym sercem podjęły się szybkiego (nierozważnego) odśnieżania.

Polski kardiolog prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla jednak, że u osób, które zwykle się nie ruszają, każdy intensywny wysiłek podnosi znacząco ryzyko sercowo-naczyniowe.

Fot.PAP/M. Kmieciński

Zbyt intensywny wysiłek może być niezdrowy

Kardiolodzy często mówią o literze U, obrazując korzyści i straty z uprawiania i nieuprawiania sportu. Na szczycie jednego ramienia litery jest brak sportu – bardzo źle dla zdrowia, na  przeciwstawnym – maksymalnie dużo sportu – także źle dla zdrowia. Ich zdaniem najlepszy jest środek – umiarkowana i regularna aktywność fizyczna.

- Jeśli ktoś siedzi w domu przez całe miesiące, a nagle śnieg spadnie i taka osoba rusza do szybkiego odśnieżania chodnika czy podjazdu, to rzeczywiście, ilość wysiłku fizycznego jest wówczas tak duża, że generuje to zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe. Innymi słowy, chodzi o podjęcie wysiłku nieadekwatnego do możliwości organizmu. Zresztą, nie chodzi tu konkretnie o śnieg. To ryzyko jest wysokie także na przykład przy ładowaniu węgla do piwnicy – mówi prof. Mamcarz.

Jakie więc rady dla sercowców (i nie tylko)?

Profesor podkreśla, że należy ruszać się przez cały rok. Oczywiście z głową, zatem w razie przebycia zawału – zgodnie z indywidualnymi zaleceniami od profesjonalisty medycznego. 

- Aktywność fizyczna jest nie tylko profilaktyką, ale i lekiem – podkreśla.

Dodaje, że ktoś ze stwierdzonymi problemami sercowymi powinien przestrzegać zaleceń swojego lekarza, czyli m.in. stosować przepisane leki, odpowiednią dietę i… aktywność fizyczną właśnie. Specjaliści z Cleveland Clinic podpowiadają zaś, że odśnieżać należy z głową, czyli:

  • Robić to powoli
  • Jeśli czujesz zmęczenie, zrób przerwę i odpocznij. W ogóle warto robić częste przerwy podczas takiego dużego wysiłku jak odśnieżanie.
  • Pij wodę! To konieczne!
  • Jeśli masz kłopoty z oddychaniem, ból w plecach, klatce piersiowej – dzwoń po pogotowie.
  • Jeśli zmagasz się z kilkoma chorobami (np. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność serca) i na dodatek masz ponad 55 lat – poproś sąsiada o odśnieżanie. A sam zapisz się na odpowiednie dla twojej kondycji ćwiczenia fizyczne – kto wie, może następnej zimy będziesz mógł odśnieżać sam.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Źródła: Informacje z Cleveland Clinic

Informacja prasowa o ostrzeżeniu AHA

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

NAJNOWSZE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Zaburzenia snu sprzyjają samobójstwom

  • Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

  • Suplementy białkowe nie dla nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy

  • Adobe Stock

    Rehabilitacja domowa – co dalej?

    Rehabilitacją domową zajmuje się ponad 2700 podmiotów. Od przyszłego roku, w wyniku zmiany przepisów, będzie ich już tylko 408. Oznacza to monopolizację tych świadczeń i drastyczne ich ograniczenie, szczególnie dla pacjentów z głęboką niepełnosprawnością, antagonizowanie środowiska. Pracę może stracić ok. 20 tys. fizjoterapeutów – ostrzega Monika Dębińska, członkini zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Pracodawców Rehabilitacji. Jednocześnie wskazuje rozwiązanie, by wyjść z tego impasu.

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!