• żródło: Kongres Zdrowia Kobiet. Fundacja Żyjmy Zdrowo.

    14 marca trzeci Kongres Zdrowia Kobiet

    14 marca (czwartek) w Centralnym Domu Technologii (ul. Krucza 50, Warszawa, I piętro) odbędzie się III Kongres Zdrowia Kobiet. Hasłem tegorocznego kongresu jest: Empatia - Aktywizacja - Zaufanie

  • zdj. Adobe Stock

    Przez zanieczyszczenia może rodzić się coraz mniej chłopców

    Coraz więcej badań dostarcza dowodów, że ekspozycja na smog negatywnie wpływa na płodność. Okazuje się, że problem ten dotyczy w głównej mierze mężczyzn. Jednym z efektów skażenia może być też spadek w liczbie urodzeń chłopców.

  • Fot. PAP/ T.Waszczuk

    Niewielkie dolegliwości. Czy pacjent może leczyć się sam?

    Czy z każdą, nawet niewielką dolegliwością trzeba iść do lekarza? W jakich przypadkach pacjent może leczyć się sam, a kiedy niezwłocznie powinien pojawić się w przychodni – wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

  • źródło: PAP

    Chłoniaki: czas na kolejne linie leczenia

    - Jesteśmy dziś w o wiele lepszej sytuacji, mamy naszym pacjentom dużo więcej do zaoferowania - co nie znaczy, że nie ma czego poprawiać. Najnowocześniejsze formy terapii stosuje się zwykle u chorych, u których wcześniejsze linie leczenia nie przyniosły rezultatu - mówi prof. dr hab. n. med. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, prezes Stowarzyszenia Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych oraz wiceprezes Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków.

  • fot.PAP

    Każdy lekarz przepisze bezpłatny lek dla dzieci i osób powyżej 65 lat?

    Pracujemy nad tym, by bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia oraz poniżej 18. r.ż. mogli przepisywać wszyscy lekarze – zaznaczył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Obecnie takich uprawnień nie mają m.in. lekarze opieki paliatywnej czy przyjmujący prywatnie. O zmianę przepisów apelowali pacjenci, a także środowisko lekarskie.

  • Fot. Adobe Stock; Dulin

    Oddech to lustro naszej psychiki i stanu organizmu

    - Ponad 80 proc. osób oddycha poniżej możliwości optymalnego dotlenienia organizmu. Kluczowe jest przywrócenie oddychania przez nos w dzień i w nocy. Zwalnia to oddech, zmniejsza jego objętość, ociepla, nawilża i oczyszcza powietrze oraz pomaga w lepszym uruchomieniu przepony – mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska, zajmująca się terapiami oddechowymi i pomocą w przywracaniu prawidłowego, fizjologicznego sposobu oddychania.

  • Adobe Stock

    Niedożywienie pogarsza stan chorego

    Około 30 proc. pacjentów jest niedożywionych już w momencie przyjęcia do szpitala. Nawet co piąty pacjent onkologiczny umiera nie w wyniku choroby podstawowej, ale wyniszczenia organizmu. 

  • for. Andrii Yalanskyi/Adobe Stock

    Minister zdrowia: profilaktyka to mój priorytet

    Profilaktyka to mój priorytet. Dlatego też chciałabym do medycyny pracy włączyć badania antygenu gruczołu krokowego PSA, badania mammograficzne czy cytologię. Byłyby one finansowane z NFZ, ale nie decydowały o dopuszczeniu pracownika do pracy – zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

  • fot. Grand Warszawski/Adobe Stock

    Minister zdrowia: nie będzie umorzenia długów szpitali

    Szpitale powiatowe są potrzebne. Nie będzie ich likwidacji, ale ewentualne ich przekształcanie w powiatowe ośrodki zdrowia z oddziałami dziennymi. Ich długi również nie będą umarzane, ale restrukturyzowane, by nie ważyły tak bardzo na funkcjonowaniu tych placówek – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

  •  PAP/ M.Kmieciński

    Wapowanie podwaja ryzyko bólów głowy u nastolatków

    Zespół naukowców z Kanady przeanalizował dane dotyczące prawie 5 mln dzieci w wieku od 5 do 17 lat pod kątem związku między określonymi zachowaniami a bólami głowy. Zdaniem naukowców najgorsze efekty przynosi codzienne wapowanie, które podwaja ryzyko częstych bólów głowy u nastolatków. 

NAJNOWSZE

  • PAP/Piotr Polak

    Badanie rezonansem magnetycznym m.in. z bohaterami Gwiezdnych wojen

    Badanie rezonansem magnetycznym, szczególnie dla dzieci, to stres związany koniecznością pozostawania w bezruchu przez co najmniej kwadrans na stole, który wsuwa się do aparatury, wydającej dodatkowo głośny dźwięk. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi pojawili się bohaterowie, którzy przeprowadzą przez diagnostykę obrazową, zwiększając komfort badania i jego jakość.

  • Co dzieje się z ciałem podczas oglądania meczów MŚ w środku nocy?

  • Leki biopodobne - szansa na szerszy dostęp do terapii biologicznych

  • Dlaczego możesz czuć się zmęczony nawet po ośmiu godzinach snu?

  • Paląc e-papierosy wciąż narażasz się na raka płuca

  • AdobeStock

    Cukrzyca i choroby uzębienia są ze sobą powiązane

    Cukrzyca może zwiększać ryzyko zapalenia przyzębia, utraty zębów i problemów z implantami. Badania wskazują zarazem, że zależność może działać także w drugą stronę – zły stan jamy ustnej wiąże się z większym ryzykiem późniejszego rozpoznania cukrzycy typu 2. Gabinet stomatologa może być także dobrym miejscem wykrywania kłopotów z glikemią.

  • Umiejętność pływania to za mało – niezbędna jest wiedza

  • FND nie jest „urojoną chorobą”

Serwisy ogólnodostępne PAP