Przyjmowanie testosteronu może zwiększać ryzyko udaru?

To FAKT! Niektórzy panowie, aby nie odczuwać konsekwencji naturalnego i postępującego z wiekiem spadku wydzielania testosteronu, proszą lekarzy o receptę na ten hormon. To hormonalna terapia zastępcza dla mężczyzn, która – jak się okazuje – może nieść zwiększone ryzyko udarów i zawałów.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Opracowanie na ten temat ukazało się w „The American Journal of Medicine” i powstało na podstawie analizy długoletnich danych z dokumentacji medycznej ponad 15 tysięcy pacjentów z Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 45 lat, którzy mieli niski poziom testosteronu wynikający nie z powodu choroby, a z powodu upływu czasu.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, z wiekiem zmniejsza się wydzielanie hormonów płciowych. U tych, którzy z tego powodu odczuwają dolegliwości, lekarz może rozważyć hormonalną terapię zastępczą. W przypadku mężczyzn najczęściej jest to testosteron, naturalnie wydzielany przez jądra.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Erekcja: co każdy facet wiedzieć powinien

Niedobór testosteronu dotyczy około 30 proc. mężczyzn w wieku powyżej 40 lat, przy czym do spadku wydzielania się tego hormonu może przyczyniać się również otyłość, cukrzyca i nadciśnienie.

Autorzy publikacji apelują do lekarzy, by zachowali tu dużą ostrożność, bowiem analiza wykazała, że panowie, którym przepisywano testosteron, byli o 21 proc. bardziej narażeni na incydenty sercowo-naczyniowe, czyli m.in. udary i zawały. Co ciekawe, było tak przez pierwsze dwa lata terapii, bo potem ryzyko to malało.

Warto przypomnieć, że testosteron to jeden z często sprzedawanych hormonów na czarnym rynku - jego przyjmowanie ma m.in. przyspieszyć budowę muskulatury. To jednak niebezpieczna droga na skróty. Po pierwsze kupowanie leków na czarnym rynku zawsze wiąże się z ryzykiem kupna nieznanej substancji (nie mamy gwarancji, że kupujemy to, co zamawiamy), a po drugie – hormony sterydowe (do nich zalicza się testosteron) mogą być przyjmowane tylko z zalecenia lekarza. Nie dlatego, żeby kontrolować rynek leków,  ale dlatego, że ich przyjmowanie wiąże się z występowaniem poważnych działań ubocznych.

JW, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

Artykuł na temat terapii zastępczej testosteronem

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Dlaczego pamięć płata nam figle

    Pamięć to podstawa, a przynajmniej  jeden z fundamentów naszej tożsamości. To dzięki niej uczymy się, budujemy relacje i planujemy przyszłość. Dlatego tak nas niepokoi, gdy pamięć płata nam figle.

  • Nieśmiałość można zwalczyć

  • Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

  • Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • Karta EKUZ – zdrowotny paszport

  • Adobe Stock

    Kotlet sojowy kontra schabowy

    Choć czerwone mięso dostarcza wartościowych składników, to warto ograniczyć je w diecie. Czym można je zastąpić i ile czerwonego mięsa i wędlin można jeść tygodniowo – wyjaśnia dr n. o żywieniu Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej.

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

  • W styczniu chorujemy na potęgę. Jak dbać o odporność w tym czasie?