Przykry zapach z ust może być objawem paradontozy?

To FAKT! Oprócz niego, do symptomów tej przewlekłej, zapalnej choroby przyzębia, należą również zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł, a także tzw. objaw „różowej szczoteczki”, czyli krwawienie z dziąseł występujące w trakcie czyszczenia zębów.

Fot. PAP
Fot. PAP

Nierozpoznana i nieleczona paradontoza, czyli przewlekła choroba tkanek, w których osadzone są zęby, może mieć wiele przykrych konsekwencji. Nie chodzi jednak tylko o możliwą utratę zębów. Specjaliści ostrzegają, że zaawansowana paradontoza może zwiększać ryzyko rozwoju wielu innych chorób, przede wszystkim układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego), ale także cukrzycy i chorób układu pokarmowego.

Zatem paradontozy nie można lekceważyć i warto znać jej wczesne, charakterystyczne objawy:

  • zaczerwienione i opuchnięte dziąsła
  • odsłonięte korzenie zębów (wydłużony kształt zębów)
  • nieestetyczne „czarne trójkąty”, czyli puste przestrzenie zlokalizowane pomiędzy szyjkami zębów
  • objaw „różowej szczoteczki” (krwawienie dziąseł w trakcie, gdy szczotkujemy lub nitkujemy zęby)
  • nadwrażliwość zębów i ból dziąseł (np. przy dotyku, w kontakcie z nitką dentystyczną, pod wpływem zimnych lub gorących potraw czy słodyczy)
  • ruchomość zębów (ich rozchwianie)
  • nieprzyjemny zapach z ust (uporczywy, nie dający się niczym zamaskować, nieświeży oddech).

– Przykry zapach z jamy ustnej pacjenta z paradontozą może wynikać z interakcji pomiędzy bakteriami a specyficznymi związkami chemicznymi, takimi jak białka i peptydy, które są bardziej liczne w płynie dziąsłowym osób z zapaleniem przyzębia. Białka i peptydy są hydrolizowane przez bakterie powodujące choroby przyzębia takie jak szczepy Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola i Tannerella forsythia, w efekcie czego uwalniane są lotne związki siarki, odpowiedzialne za charakterystyczny zapach – wyjaśnia Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Fot. PAP

Jak dbać o zęby?

Banalna czynność, a można popełnić dużo brzemiennych w konsekwencje błędów. Dentystka Barbara Ujec-Kaleta pokazuje, jak w prawidłowy sposób czyścić zęby. Dowiedz się też, kiedy z powodu kłopotów z dziąsłami trzeba pójść do... internisty.

Na tym etapie konieczna jest wizyta u dentysty, ponieważ choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju.  

Przypomnijmy, że najczęstszą przyczyną paradontozy jest postępująca, przewlekła reakcja zapalna dziąseł na stwardniałą płytkę nazębną, która gromadzi się w nadmiarze m.in. w efekcie braku wystarczającej higieny jamy ustnej.

Na koniec warto dodać, że przykry zapach z ust nie zawsze świadczy o paradontozie. Może to być również objaw wielu innych chorób, takich jak np. zapalenie migdałków, zapalenie zatok przynosowych, ropień płuca czy niektóre schorzenia układu pokarmowego.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie

Artykuł na temat zapalenia przyzębia z portalu Medycyna Praktyczna

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Taniec jest dobry dla mózgu

  • Jak poznać, że sport zamiast pomagać, szkodzi

Serwisy ogólnodostępne PAP