Przykry zapach z ust może być objawem paradontozy?

To FAKT! Oprócz niego, do symptomów tej przewlekłej, zapalnej choroby przyzębia, należą również zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł, a także tzw. objaw „różowej szczoteczki”, czyli krwawienie z dziąseł występujące w trakcie czyszczenia zębów.

Fot. PAP
Fot. PAP

Nierozpoznana i nieleczona paradontoza, czyli przewlekła choroba tkanek, w których osadzone są zęby, może mieć wiele przykrych konsekwencji. Nie chodzi jednak tylko o możliwą utratę zębów. Specjaliści ostrzegają, że zaawansowana paradontoza może zwiększać ryzyko rozwoju wielu innych chorób, przede wszystkim układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego), ale także cukrzycy i chorób układu pokarmowego.

Zatem paradontozy nie można lekceważyć i warto znać jej wczesne, charakterystyczne objawy:

  • zaczerwienione i opuchnięte dziąsła
  • odsłonięte korzenie zębów (wydłużony kształt zębów)
  • nieestetyczne „czarne trójkąty”, czyli puste przestrzenie zlokalizowane pomiędzy szyjkami zębów
  • objaw „różowej szczoteczki” (krwawienie dziąseł w trakcie, gdy szczotkujemy lub nitkujemy zęby)
  • nadwrażliwość zębów i ból dziąseł (np. przy dotyku, w kontakcie z nitką dentystyczną, pod wpływem zimnych lub gorących potraw czy słodyczy)
  • ruchomość zębów (ich rozchwianie)
  • nieprzyjemny zapach z ust (uporczywy, nie dający się niczym zamaskować, nieświeży oddech).

– Przykry zapach z jamy ustnej pacjenta z paradontozą może wynikać z interakcji pomiędzy bakteriami a specyficznymi związkami chemicznymi, takimi jak białka i peptydy, które są bardziej liczne w płynie dziąsłowym osób z zapaleniem przyzębia. Białka i peptydy są hydrolizowane przez bakterie powodujące choroby przyzębia takie jak szczepy Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola i Tannerella forsythia, w efekcie czego uwalniane są lotne związki siarki, odpowiedzialne za charakterystyczny zapach – wyjaśnia Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Fot. PAP

Jak dbać o zęby?

Banalna czynność, a można popełnić dużo brzemiennych w konsekwencje błędów. Dentystka Barbara Ujec-Kaleta pokazuje, jak w prawidłowy sposób czyścić zęby. Dowiedz się też, kiedy z powodu kłopotów z dziąsłami trzeba pójść do... internisty.

Na tym etapie konieczna jest wizyta u dentysty, ponieważ choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju.  

Przypomnijmy, że najczęstszą przyczyną paradontozy jest postępująca, przewlekła reakcja zapalna dziąseł na stwardniałą płytkę nazębną, która gromadzi się w nadmiarze m.in. w efekcie braku wystarczającej higieny jamy ustnej.

Na koniec warto dodać, że przykry zapach z ust nie zawsze świadczy o paradontozie. Może to być również objaw wielu innych chorób, takich jak np. zapalenie migdałków, zapalenie zatok przynosowych, ropień płuca czy niektóre schorzenia układu pokarmowego.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie

Artykuł na temat zapalenia przyzębia z portalu Medycyna Praktyczna

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy