Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.
Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl
W Centrum Prasowym PAP odbyła się polska premiera książki „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii) i Alana Wolfelta – pedagoga psychoterapeuty oraz doradcy osób pogrążonych w żałobie.
Banki Żywności i Fundacja Auchan startują z nową akcją edukacyjną „Podróż do Krainy Zdrowia”. Inicjatywa ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród rodzin, a także edukację dzieci i rodziców w zakresie prawidłowego odżywiania i niemarnowania żywności, a także wspieranie nauczycieli przedszkolnych w prowadzeniu zajęć na ten temat.
Ponad trzy tysiące uczestników, liczne stanowiska do bezpłatnych badań medycznych, ciekawe prelekcje, spotkania z lekarzami i gwiazdami sportu.
W Polsce w 2023 roku programami lekowymi objęto ok. 50 tys. osób z chorobami neurologicznymi. To około 25 proc. wszystkich pacjentów leczonych w programach lekowych. Jednak pomimo pewnych zmian, których dokonano dzięki wysiłkom ekspertów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, polska neurologia stoi u progu poważnego kryzysu. Co zrobić, by go uniknąć? Diagnoza i rekomendacje w najnowszym raporcie „Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju”.
Do historii przechodzi XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponad 4000 uczestników, 152 sesje naukowe, niemal 500 wykładowców i 17 sal wykładowych, na których odbywały się debaty, warsztaty i dyskusje na temat najnowszych wytycznych w zakresie chorób serca i układu krążenia. A oprócz tego debata systemowa i posiedzenie Rady ds. Kardiologii.
Fundacja „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland po raz drugi zorganizowała Centralny Klub Pacjenta dla mieszkańców z całej Polski, 24 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przeprowadzono kilkaset badań oraz rozmów z ekspertami, specjalistycznych warsztatów, udzielono porad medycznych. Wszystko bezpłatnie, po to, by wpierać w profilaktyce oraz codziennej trosce o zdrowie.
Rozszerzenie kompetencji farmaceutów i włączenie ich do zespołów terapeutycznych, ściślejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu - takie reformy systemu opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach z USA, z powodzeniem wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce.
Cukrzyca (zarówno cukrzyca typu I, jak i typu II) jest chorobą, którą można skutecznie leczyć i kontrolować - pod warunkiem skrupulatnego stosowania się do wytycznych terapii. Niestety, nieleczona cukrzyca niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań.
Dławica piersiowa to objaw choroby wieńcowej serca, najczęściej manifestujący się bólem w klatce piersiowej. Ból ten wynika z niedostatecznego dopływu tlenu do mięśnia sercowego w stosunku do jego zapotrzebowania. Zazwyczaj dławica pojawia się w wyniku wysiłku fizycznego lub stresu, choć może wystąpić również samoistnie.
Badanie Gedeon Richter Polska poświęcone jest mężczyznom - ich zdrowiu, emocjom i samoakceptacji. Najnowszy raport „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny” obala popularne stereotypy o twardych, pozbawionych wrażliwości mężczyznach
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.