Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry


17.05.2023 , 12:30 Aktualizacja: 18.05.2023, 15:12

Ważne! W orzeczeniach o niepełnosprawności jeden dzień robi różnicę!

Klaudia Torchała

Wprowadzona w związku z pandemią zasada automatycznego wydłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności przestanie obowiązywać od 6 sierpnia br. Oznacza to, że orzeczenie, które traci swą ważność 6 sierpnia br. lub później, wygaśnie już zgodnie z określoną w dokumencie datą. Inaczej jest z tymi z terminem ważności do 5 sierpnia br.

Fot. PAP/M. Kmieciński Fot. PAP/M. Kmieciński

Tu orzeczenie będzie ważne jeszcze co najmniej do końca tego roku lub nawet do września 2024 roku – w zależności od pierwotnego terminu, na który został wydany.

Osoby z orzeczeniami, których termin upływa 6 sierpnia 2023 roku (włącznie z tym dniem!) i później, nie będą mogły już skorzystać z automatycznego wydłużenia ich ważności. Taką możliwość wprowadzono w czasie pandemii. Teraz ją uchylono określając „sztywne” terminy dla wygaszania tej zasady. Zapisano je w przyjętej na początku marca 2023 roku nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (art.23). 

- W wyniku nowelizacji przestało obowiązywać rozwiązanie polegające na powiązaniu okresów ważności orzeczeń o niepełnosprawności z obowiązywaniem stanu epidemii (już zakończony) lub stanem zagrożenia epidemicznego. W to miejsce zostały określone „sztywne” daty ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Te których pierwotny termin ważności upływał w „pierwszym roku” pandemii (do dnia 31 grudnia 2020 roku ) będą ważne do końca bieżącego roku. Te, których pierwotny termin ważności upływał w „drugim roku” pandemii (do dnia 31 grudnia 2021 roku) będą ważne do końca pierwszego kwartału 2024 roku. Natomiast te, których pierwotny termin ważności upłynął w 2022 roku lub upłynie przed 6 sierpnia 2023 roku zachowają ważność do 30 września 2024 roku – wyjaśnił prawnik. 

Przekładając to wszystko na praktykę - ni mniej ni więcej -  oznacza to,  że osoby, które mają orzeczenia ważne do 6 sierpnia 2023 roku mają największego pecha, bo właśnie w tym dniu te dokumenty stracą swą ważność. Dlatego też nie powinny one zwlekać i jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Mają na to niecałe trzy miesiące. Natomiast te osoby, których dokumenty są ważne do 5 sierpnia 2023 roku lub wcześniej traciły swą moc otrzymają więcej czasu na dopełnienie formalności. Najdalszy termin, w zależności od  – niektórzy nawet do 30 września 2024 roku.  

- Graniczną datą jest 5 sierpnia 2023 r. – jest to najpóźniejsza data określająca ważność orzeczenia o niepełnosprawności, w przypadku którego nastąpi wydłużenie terminu jego obowiązywania – przekazał radca prawny.

Ponadto wyjaśnił, że orzeczenia, których ważność upływa począwszy od dnia wejścia w życie zmian w przepisach ustawy COVID-owej, czyli  6 sierpnia 2023 r. (włącznie z tym dniem!)  nie będą już miały wydłużonych terminów ważności. Ich ważność wygaśnie we wskazanym w tych orzeczeniach terminach.

Jeden dzień robi ogromną różnicę

Jak widać, jeden dzień różnicy w dacie ważności w dokumencie, a kilkanaście miesięcy więcej na dopełnienie formalności. Prawnik radzi, by nie zwlekać ze złożeniem we właściwym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosku o wydanie nowego orzeczenia. 

- Dotyczy to w szczególności osób, których orzeczenia o niepełnosprawności stracą moc począwszy od 6 sierpnia br., gdyż ich wnioski będą rozpatrywane w czasie wyjątkowego obciążenia zespołów orzekających – podkreślił.

Równocześnie przypomniał, że wniosek o wydanie nowego orzeczenia można złożyć w każdym czasie.  A jego wydanie skutkuje unieważnieniem tego „starego” dokumentu.

Najlepiej zrobić to jak najszybciej, by nie było przerwy pomiędzy decyzjami. Może to bowiem skutkować utratą uprawnień wynikających z orzeczenia. Realne terminy rozpatrywania wniosków i wydawania orzeczeń  będą prawdopodobnie dłuższe.

W terminach ludzie się pogubili

Wiele osób, których zasada automatycznego wydłużania orzeczeń dotyczy pogubiło się w gąszczu regulacji. Bo przepisy ustawy, która je wprowadziła, zostały uchylone w innej, która merytorycznie nie jest z nią związana. Pojawiły się też daty graniczne, w jednym przypadku uzależnione od daty publikacji nowelizacji. To dla osoby, która na co dzień nie ma do czynienia z legislacją bywa problematyczne, a interpretacja przepisów trudna.  

- Ja się pogubiłem. Jeśli córka ma orzeczenie ważne do sierpnia br., to co dalej powinienem zrobić? – dopytywali w mediach społecznościowych rodzice dzieci z orzeczeniami. 

Krok wstecz

Przepisy automatycznego wydłużania ważności orzeczeń „zaszyto” na początku pandemii w tzw. ustawie o COVID-19. Mowa tutaj o art. 15h ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.  

Jednak wraz z wygaszeniem zagrożenia epidemicznego zdecydowano się na początku marca 2023 roku uchylić ten przepis w nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw. Została ona opublikowana 5 maja 2023 roku w Dzienniku Ustaw. 

Zasadnicza część nowelizowanych przepisów wejdzie w życie 20 maja 2023 r. (po upływie 14 dni od dnia jej publikacji). Jednakże te dotyczące orzeczeń zaczną obowiązywać 6 sierpnia 2023 roku, czyli trzy miesiące po publikacji.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000374/U/D20200374Lj.pdf

Ustawa z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000085201.pdf

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3124

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.