Tag:
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Lęk o losy świata szkodzi zdrowiu

    Częsty kontakt z newsami o wojnie i innych tragediach może zaszkodzić dzieciom, młodzieży i dorosłym, a także zwiększyć ryzyko zaburzeń psychicznych. Specjaliści radzą, by ograniczyć kontakt ze złymi wiadomościami, a w przypadku narażenia na nie zalecają wzmocnienie psychiki dzięki kontaktom z ludźmi, praktyce współczucia i innym prostym sposobom.

    5 minut czytania
  • fot. P. Werewka

    Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy

    Co do zasady lęk u dziecka do 10. roku życia jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, wynikającym z procesu przystosowywania się organizmu do otoczenia, a także rozwoju wyobraźni. Czasem przeradza się jednak w zaburzenia lękowe. 

    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Senne koszmary - co znaczą? Czy można je leczyć?

    Chyba nie ma osoby, która nie przeżyłaby nocą wyśnionego horroru. Niektórzy jednak cierpią z ich powodu częściej, niż inni i jak pokazują badania, koszmary senne mogą zwiastować poważne kłopoty zdrowotne albo też sugerować problemy życiowe. Dowiedz się więcej.

    7 minut czytania
  • Rys. S. Salamon

    Zaburzenia lękowe częstsze niż depresja. Jak sobie z nimi radzić

    Zaburzenia nerwicowe są bardziej rozpowszechnione w polskiej populacji niż problemy z uzależnieniem czy depresją - wynika z badania zdrowia psychicznego mieszkańców Polski EZOP II. Marcin Matych, psychoterapeuta i lekarz, w mediach społecznościowych znany jako dr Nerwica, podpowiada, jak nie ulegać lękowi. Podkreśla, że każdy ma zasób bycia odważnym.

    Marcin Matych, lekarz i psychoterapeuta, i Beata Igielska
    8 minut czytania
  • Kampania Społeczna „Lęki Polaków”

    Rosnące problemy zaburzeń lękowych i depresyjnych – utrudniony dostęp do specjalistów: wszystkie te tematy poruszy kampania „Lęki Polaków” której sponsorami są TZF Polfa i Teatr 6 Piętro.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak radzić sobie z niepokojem wywołanym wojną w Ukrainie

    Wojna, która toczy się tak blisko, ma prawo nas przerażać. Pomaganie daje poczucie sprawczości, a to zmniejsza lęk. Lepiej jednak uważać, by nie nadużywać siebie – wtedy pomoc będzie skuteczna na krótko, a za chwilę sami będziemy potrzebowali pomocy - aż któregoś dnia zaczniemy się zastanawiać, czy w ogóle warto żyć w takim świecie – zwraca uwagę Iza Barton-Smoczyńska, psycholog-traumatolog z Centrum Terapii Dialog.

    Izabela Barton – Smoczyńska, psychotraumatolog, i Monika Grzegorowska
    16 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak żyć w czasie zatrważających wiadomości

    Przedłużająca się pandemia do codziennych problemów dokłada lęk o zdrowie, który czasem może zamienić się w paniczny strach o zdrowie i życie swoje lub swoich bliskich. Problem został już dostrzeżony przez specjalistów - zauważono, że wzrosło rozpowszechnienie objawów doświadczanego lęku oraz symptomów depresji - zwłaszcza u kobiet i u młodych ludzi. Na doświadczane odczucie lęku są jednak sposoby.

    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Lęk w pandemii przybiera różne oblicza

    Od pandemii nie uciekniesz. Nic dziwnego, że wśród zaburzeń zdrowia psychicznego, do rozwoju których przyczynia się obecny ogólnoświatowy kryzys, dominującą rolę odgrywają różnego rodzaju zaburzenia lękowe, w tym przede wszystkim: lęk paniczny, lęk uogólniony oraz tzw. zaburzenie stresowe pourazowe, znane szerzej jako PTSD. Wiesz, czym się one różnią?

    5 minut czytania
  • Rys. Sever Salamon

    Ataki paniki to nie fanaberia; w pandemii jest ich więcej

    Kobieta idzie ulicą, czuje się dobrze. Nie dzieje się nic szczególnego, mija ludzi, samochody... Nagle zaczyna się pocić, drżą jej ręce, czuje ostry ból w klatce piersiowej i ma wrażenie, jakby miała umrzeć. Tak może objawiać się atak paniki, bardzo niepokojąca i utrudniająca życie przypadłość. Zdarza się obu płciom, choć częściej kobietom. Czasami to jednorazowy incydent, ale niekiedy rozwija się w zespół z nawracającymi napadami. Nie warto ich lekceważyć. Zaburzenie można leczyć i zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP

    Pandemia budzi w nas lęk - relacja z konferencji

    Ataki paniki, frustracja, agresja, kryzysy i konflikty w relacjach, myśli samobójcze - z powodu pandemii wywołanej przez nowego koronawirusa coraz więcej Polaków boryka się z tego rodzaju problemami. Jakie są ich przyczyny i mechanizmy? Jak radzić sobie ze wszechobecnym dziś lękiem i stresem? Na te pytania starali się odpowiedzieć specjaliści biorący udział w niedawnej konferencji online pt. „Pandemia a lęk. Czy można go opanować?”. Zobacz relację wideo z tego wydarzenia.

    1 minuta czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku