-
Jak zwalczyć jesienne przeziębienie? Te sposoby musisz poznać
Materiał promocyjnyJesienne przeziębienia potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zmienna pogoda, spadek temperatury i wilgotności sprzyjają osłabieniu odporności, a to z kolei prowadzi do kataru, kaszlu i bólu gardła. Kiedy pierwsze objawy przeziębienia zaczynają się pojawiać, nie musisz czekać, aż choroba się rozwinie. Warto działać od razu! Poznaj sposoby, które pomogą ci szybko poradzić sobie z przeziębieniem.
3 minuty czytania -
Komora hiperbaryczna – pacjenci jak nurkowie
Komora hiperbaryczna przypomina batyskaf. Surowe wnętrze, śluza, szczelne drzwi, okrągłe okna, na zewnątrz zegary i wajchy. To w niej pacjenci w czasie nawet kilkudziesięciu sesji korzystają z tlenoterapii. Na „sucho”, ale w maskach „nurkują” na głębokość 15 m. Jak wygląda leczenie, kto musi, a kto może z niego skorzystać – wyjaśniali specjaliści z oddziału Medycyny Hiperbarycznej z Wojskowego Instytutu Medycznego–PIB.
4 minuty czytania -
Wirtualna rzeczywistość pomaga koić ból
Ponieważ ból o różnym nasileniu towarzyszy wielu chorobom i różnorodnym medycznym procedurom, nieustannie poszukuje się nowych metod jego bezpiecznego zmniejszania. Obok farmaceutyków, które nierzadko wykazują działania niepożądane, bada się także bardziej niekonwencjonalne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie coraz doskonalszej wirtualnej rzeczywistości (VR). Jak się okazuje, metoda ta może mieć niemało do zaoferowania.
4 minuty czytania -
Niewielkie dolegliwości. Czy pacjent może leczyć się sam?
Czy z każdą, nawet niewielką dolegliwością trzeba iść do lekarza? W jakich przypadkach pacjent może leczyć się sam, a kiedy niezwłocznie powinien pojawić się w przychodni – wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.
1 minuta czytania -
Życie bez bólu przewlekłego jest możliwe
- Przy ograniczeniach finansowych w ochronie zdrowia lekarze stają przed dylematami, czy pieniądze tego samego rzędu bądź niewiele większe wydać na efektywne leczenie pacjenta z bólem przewlekłym, czy też zoperować pacjenta z niestabilnością kręgosłupa, dyskopatią, czy innymi problemami. Tym bardziej, że ból nadal nie jest traktowany jako choroba czy stan wymagający interwencji – mówi światowej sławy neurochirurg, prof. Jarosław Maciaczyk, szef neurochirurgii czynnościowej Uniwersytetu w Bonn. Przyjechał do Polski jako mentor.
8 minut czytania -
Boli, więc jest beznadziejnie
Ból przewlekły jest chorobą, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem mającym doświadczenie w jej leczeniu. Może zlecić badania lub przepisać leki, a także zalecić inne procedury medyczne łagodzące ból. Poza tym warto spróbować zarządzać nim za pomocą technik relaksacyjnych, odpowiedniej diety, ćwiczeń i innych metod, które mogą złagodzić objawy. Pomóc może też połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.
5 minut czytania -
Gdy zwykły dotyk sprawia ból, czyli o allodynii
Są tacy, którzy doznają bólu nawet przy lekkim dotyku czy niewielkiej zmianie temperatury. To nie fanaberia – tak manifestuje się allodynia. Doprowadzić mogą do niej różne urazy i schorzenia. Medycyna może pomagać osobom z tą przypadłością, choć nieczęsto można liczyć na całkowite wyleczenie.
4 minuty czytania -
Czy tylko leki mogą pomóc? 4 najskuteczniejsze metody na rwę kulszową (inf. prasowa)
Rwa kulszowa to termin określający ból odczuwany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Najczęściej promieniuje przez pośladek, tylną powierzchnię uda - aż do stopy. Zdarza się, że dolegliwością towarzyszącą są uciążliwe objawy neurologiczne. Jak wyleczyć rwę kulszową? Czy leki są skuteczne? A może istnieją lepsze rozwiązania alternatywne?
3 minuty czytania -
Opieka paliatywna – dlaczego nie warto zwlekać z jej rozpoczęciem
Dom jest najbardziej naturalnym miejscem dla chorych. Dlatego, to właśnie tam powinniśmy obejmować opieką osoby przewlekle chore, o ile oczywiście jest to możliwe. Z tego samego powodu dobrze sprawdzają się również hospicja domowe, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, która sprawia, że wracamy do naszych korzeni – mówi prof. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
7 minut czytania -
Biofeedback a zdrowie - w czym może nam pomóc ta metoda
Istnieje wiele problemów zdrowotnych, w leczeniu których farmakoterapia okazuje się nieskuteczna lub mało skuteczna. W niektórych przypadkach bardziej niż tabletki pomóc może odpowiedni trening – biofeedback. Dzięki precyzyjnym pomiarom różnych parametrów pracy organizmu metoda ta pomaga wyćwiczyć odpowiednie reakcje i w ten sposób złagodzić, czy też usunąć konkretne dolegliwości. Może pomóc m.in. w leczeniu nietrzymania moczu, zaparć, a także bólów głowy.
5 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Śledź to zdrowie, ale...
Śledzie mają w sobie dużo zdrowotnych wartości. Nie powinno ich zabraknąć na świątecznym stole, tym bardziej, że nadal spożycie ryb w Polsce jest niewystarczające. Wybierając je, warto jednak zwrócić uwagę, by pochodziły z różnych akwenów, aby uniknąć nadmiernego narażenia na zanieczyszczenia - przypomina dr n. o żywieniu Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej.
-
Świąteczna apteczka: szczypta umiaru i coś na zgagę
-
Zawał już dawno przestał być chorobą mężczyzn
-
Znikną białe plamy na mapie rehabilitacji domowej
-
Przygotuj zdrowe święta