Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


10.11.2021 , 15:53 Aktualizacja: 15.11.2021, 19:38

Jest ósma szczepionka na COVID-19

Monika Wysocka

Umowa jaką Komisja Europejska zawarła z francuską firmą Valneva daje możliwość zakupu wszystkim państwom członkowskim UE kolejnej szczepionki przeciwko Covid-19. Kontrakt przewiduje możliwość zakupu 27 mln dawek szczepionki w 2022 r. 

Fot.PAP Fot.PAP

Umowa z Valneva powiększa szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie, obok umów podpisanych dotychczas z AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna. Jest to kolejny ważny krok w kierunku przygotowania reakcji Europy na pandemię COVID-19. Umowa zakłada także możliwość dostosowania szczepionki do nowych wariantów i zamówienia przez państwa członkowskie do 33 mln dodatkowych szczepionek w 2023 r.


"Zatwierdzona dziś umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Tak szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z COVID i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy kto może powinien się zaszczepić" - skomentowała informację przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.


Valneva to francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne, którego preparat jest wytwarzany z żywego wirusa poprzez proces inaktywacji chemicznej.
„Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa” – podała Komisja w komunikacie po podpisaniu umowy.
Taką technologię stosuje większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka oparta na tej technologii, przechodząca badania kliniczne w Europie – dodano w komunikacie.
 

źródła: 

mw

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2221

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.