Leczenie onkologiczne a zdrowie układu krążenia

Leczenie onkologiczne może być obarczone działaniami niepożądanymi, także odległymi w czasie. Ważna jest wiedza, jakie problemy zdrowotne mogą się pojawić w trakcie i po leczeniu, by móc odpowiednio zareagować. Duńscy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze Herlev-Gentofte sprawdzili wpływ przebytego leczenia raka piersi na ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych.

Fot. PAP/P. Werewka (z
Fot. PAP/P. Werewka (z

Przeanalizowali w tym celu dane ponad 74 tysięcy kobiet z duńskiego rejestru nowotworów, u których w latach 1998-2015 rozpoznano raka piersi. Te dane zostały porównane z wynikami dotyczącymi stanu zdrowia 222 tysięcy kobiet z populacji ogólnej.

Rezultaty tej analizy sugerują kardiotoksyczność systemowego leczenia raka piersi i wzrost ryzyka niewydolności mięśnia sercowego, ale zdaniem naukowców ryzyko to stwarza także sama choroba nowotworowa wskutek ogólnoustrojowego stanu zapalnego wywołanego nowotworem.

Z analizy wynika też, że częściej problemy kardiologiczne to przypadłość młodszych kobiet z rakiem piersi.

Wykazano, że u kobiet przed 60. rokiem życia ryzyko migotania przedsionków związane z leczeniem raka piersi było wyższe zarówno w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia, jak i pomiędzy 6. miesiącem a 3. rokiem od zakończenia leczenia. 

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Rehabilitacja onkologiczna w domu ważną częścią powrotu do zdrowia

Pacjent z chorobą onkologiczną nie tylko może, ale i powinien korzystać z rehabilitacji ruchowej - przywrócenie lub wzmocnienie możliwości fizycznych daje poczucie kontroli nad własnym życiem, niweluje dolegliwości bólowe, ale również zmniejsza osamotnienie.

Dla kobiet po 60. roku życia ryzyko w ciągu pierwszych 6 miesięcy było takie samo jak dla populacji ogólnej, a pomiędzy 6 miesiącem a 3 rokiem nieznacznie podwyższone. 

Zdaniem badaczy różnica w występowaniu migotania przedsionków po leczeniu onkologicznym zależnie od wieku chorych może być związana z niejednokrotnie bardziej intensywnym leczeniem młodszych w porównaniu ze starszymi kobietami, a co za tym idzie - bardziej nasilonymi działaniami niepożądanymi leczenia.

Przy czym trzeba pamiętać, że nie każda pacjentka po leczeniu raka piersi będzie miała problemy kardiologiczne. Warto jednak, by każda zwracała uwagę na swój układ krążenia i nie bagatelizowała ani rutynowych badań profilaktycznych, ani niepokojących objawów.

- Wyniki sugerują konieczność kontroli zapisów EKG, w tym w oparciu o 24-h EKG (tzw. Holter HR) celem wychwycenia tych, u których wystąpi migotanie przedsionków. Takie znalezisko pozwala na podjęcie próby przywrócenia rytmu zatokowego oraz podjęciu decyzji o leczeniu przeciwkrzepliwym w ramach prewencji udaru mózgu – komentuje prof. Robert Gil kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://www.heartrhythmjournal.com/article/S1547-5271(18)31044-0/fulltext

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku