Leczenie onkologiczne a zdrowie układu krążenia
Leczenie onkologiczne może być obarczone działaniami niepożądanymi, także odległymi w czasie. Ważna jest wiedza, jakie problemy zdrowotne mogą się pojawić w trakcie i po leczeniu, by móc odpowiednio zareagować. Duńscy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze Herlev-Gentofte sprawdzili wpływ przebytego leczenia raka piersi na ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych.
Przeanalizowali w tym celu dane ponad 74 tysięcy kobiet z duńskiego rejestru nowotworów, u których w latach 1998-2015 rozpoznano raka piersi. Te dane zostały porównane z wynikami dotyczącymi stanu zdrowia 222 tysięcy kobiet z populacji ogólnej.
Rezultaty tej analizy sugerują kardiotoksyczność systemowego leczenia raka piersi i wzrost ryzyka niewydolności mięśnia sercowego, ale zdaniem naukowców ryzyko to stwarza także sama choroba nowotworowa wskutek ogólnoustrojowego stanu zapalnego wywołanego nowotworem.
Z analizy wynika też, że częściej problemy kardiologiczne to przypadłość młodszych kobiet z rakiem piersi.
Wykazano, że u kobiet przed 60. rokiem życia ryzyko migotania przedsionków związane z leczeniem raka piersi było wyższe zarówno w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia, jak i pomiędzy 6. miesiącem a 3. rokiem od zakończenia leczenia.
Rehabilitacja onkologiczna w domu ważną częścią powrotu do zdrowia
Pacjent z chorobą onkologiczną nie tylko może, ale i powinien korzystać z rehabilitacji ruchowej - przywrócenie lub wzmocnienie możliwości fizycznych daje poczucie kontroli nad własnym życiem, niweluje dolegliwości bólowe, ale również zmniejsza osamotnienie.
Dla kobiet po 60. roku życia ryzyko w ciągu pierwszych 6 miesięcy było takie samo jak dla populacji ogólnej, a pomiędzy 6 miesiącem a 3 rokiem nieznacznie podwyższone.
Zdaniem badaczy różnica w występowaniu migotania przedsionków po leczeniu onkologicznym zależnie od wieku chorych może być związana z niejednokrotnie bardziej intensywnym leczeniem młodszych w porównaniu ze starszymi kobietami, a co za tym idzie - bardziej nasilonymi działaniami niepożądanymi leczenia.
Przy czym trzeba pamiętać, że nie każda pacjentka po leczeniu raka piersi będzie miała problemy kardiologiczne. Warto jednak, by każda zwracała uwagę na swój układ krążenia i nie bagatelizowała ani rutynowych badań profilaktycznych, ani niepokojących objawów.
- Wyniki sugerują konieczność kontroli zapisów EKG, w tym w oparciu o 24-h EKG (tzw. Holter HR) celem wychwycenia tych, u których wystąpi migotanie przedsionków. Takie znalezisko pozwala na podjęcie próby przywrócenia rytmu zatokowego oraz podjęciu decyzji o leczeniu przeciwkrzepliwym w ramach prewencji udaru mózgu – komentuje prof. Robert Gil kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
Źródło:
https://www.heartrhythmjournal.com/article/S1547-5271(18)31044-0/fulltext