Leczenie onkologiczne a zdrowie układu krążenia

Leczenie onkologiczne może być obarczone działaniami niepożądanymi, także odległymi w czasie. Ważna jest wiedza, jakie problemy zdrowotne mogą się pojawić w trakcie i po leczeniu, by móc odpowiednio zareagować. Duńscy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze Herlev-Gentofte sprawdzili wpływ przebytego leczenia raka piersi na ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych.

Fot. PAP/P. Werewka (z
Fot. PAP/P. Werewka (z

Przeanalizowali w tym celu dane ponad 74 tysięcy kobiet z duńskiego rejestru nowotworów, u których w latach 1998-2015 rozpoznano raka piersi. Te dane zostały porównane z wynikami dotyczącymi stanu zdrowia 222 tysięcy kobiet z populacji ogólnej.

Rezultaty tej analizy sugerują kardiotoksyczność systemowego leczenia raka piersi i wzrost ryzyka niewydolności mięśnia sercowego, ale zdaniem naukowców ryzyko to stwarza także sama choroba nowotworowa wskutek ogólnoustrojowego stanu zapalnego wywołanego nowotworem.

Z analizy wynika też, że częściej problemy kardiologiczne to przypadłość młodszych kobiet z rakiem piersi.

Wykazano, że u kobiet przed 60. rokiem życia ryzyko migotania przedsionków związane z leczeniem raka piersi było wyższe zarówno w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia, jak i pomiędzy 6. miesiącem a 3. rokiem od zakończenia leczenia. 

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Rehabilitacja onkologiczna w domu ważną częścią powrotu do zdrowia

Pacjent z chorobą onkologiczną nie tylko może, ale i powinien korzystać z rehabilitacji ruchowej - przywrócenie lub wzmocnienie możliwości fizycznych daje poczucie kontroli nad własnym życiem, niweluje dolegliwości bólowe, ale również zmniejsza osamotnienie.

Dla kobiet po 60. roku życia ryzyko w ciągu pierwszych 6 miesięcy było takie samo jak dla populacji ogólnej, a pomiędzy 6 miesiącem a 3 rokiem nieznacznie podwyższone. 

Zdaniem badaczy różnica w występowaniu migotania przedsionków po leczeniu onkologicznym zależnie od wieku chorych może być związana z niejednokrotnie bardziej intensywnym leczeniem młodszych w porównaniu ze starszymi kobietami, a co za tym idzie - bardziej nasilonymi działaniami niepożądanymi leczenia.

Przy czym trzeba pamiętać, że nie każda pacjentka po leczeniu raka piersi będzie miała problemy kardiologiczne. Warto jednak, by każda zwracała uwagę na swój układ krążenia i nie bagatelizowała ani rutynowych badań profilaktycznych, ani niepokojących objawów.

- Wyniki sugerują konieczność kontroli zapisów EKG, w tym w oparciu o 24-h EKG (tzw. Holter HR) celem wychwycenia tych, u których wystąpi migotanie przedsionków. Takie znalezisko pozwala na podjęcie próby przywrócenia rytmu zatokowego oraz podjęciu decyzji o leczeniu przeciwkrzepliwym w ramach prewencji udaru mózgu – komentuje prof. Robert Gil kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://www.heartrhythmjournal.com/article/S1547-5271(18)31044-0/fulltext

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać