Sprawdź ryzyko choroby przez telefon

Czy wiesz, jakie masz ryzyko zachorowania na raka? A może jesteś w ciąży i zmagasz się z cukrzycą? Są aplikacje mobilne, które oszacują zagrożenie, pomogą dobrać dietę i przypomną o badaniach – specjalnie dla Ciebie.

Fot. PAP
Fot. PAP

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) udostępnił dwie bezpłatne aplikacje na smartfony. Jedna pomaga oszacować ryzyko rozwoju raka, a druga pomaga kobietom w ciąży walczyć z cukrzycą. Każdy zainteresowany może dosłownie w kilka minut pobrać te aplikacje i uruchomić je na swoim smartfonie.

A zatem koniec wymówek! Dzięki nowym technologiom profilaktyka zdrowotna staje się dostępna dla każdego dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Sprawdź, jakie są blaski i cienie e-zdrowia

E-zdrowie w praktyce

Pierwszą z tych aplikacji jest „CanCell Cancer” (czyli w wolnym tłumaczeniu „skasuj raka”). Powstała ona we współpracy z naukowcami norweskimi z Uniwersytetu w Bergen.

Jest to aplikacja mobilna skierowana do osób zdrowych, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia i w ten sposób zapobiegać wystąpieniu choroby nowotworowej. W szczególności jest jednak dedykowana osobom o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór (np. z uwagi na wiek, płeć lub występowanie raka w rodzinie).

Fot. PAP

Profilaktyka zdrowotna na wyciągnięcie ręki

Już wkrótce każdy Polak będzie mógł pobrać na smartfona specjalną aplikację, dzięki której będzie na bieżąco otrzymywał informacje o prowadzonych w jego okolicy programach profilaktyki zdrowotnej. Umożliwi to przełomowy projekt informatyczny o nazwie ProfiBaza, realizowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

Najważniejszą funkcją tej aplikacji jest możliwość obliczenia ryzyka wystąpienia konkretnych rodzajów raka u danej osoby. Aplikacja szacuje to ryzyko na podstawie danych o wieku, płci, wzroście, wadze, występowaniu chorób nowotworowych w rodzinie, korzystaniu z badań profilaktycznych etc. Dane te wpisuje się na początku pracy z aplikacją w specjalnej ankiecie personalnej.

Jednak najistotniejsze jest to, że poza samym wynikiem aplikacja daje korzystającej z niej osobie rekomendacje odnośnie zalecanych badań, wizyt u specjalistów czy też innych działań profilaktycznych – w zależności od obliczonego ryzyka.

Na tym jednak nie koniec. Apka pomaga też monitorować dietę i aktywność fizyczną, rzucić palenie i przypomina o okresowych badaniach profilaktycznych.

W aplikacji można też znaleźć dużo informacji na temat zasad zdrowego stylu życia, kompendium wiedzy na temat nowotworów, a także listę placówek medycznych mających związek z profilaktyką i leczeniem raka.

Warto dodać, że aplikacja ta została objęta rekomendacją dwóch autorytetów z dziedziny onkologii: prof. Macieja Krzakowskiego, który jest krajowym konsultantem ds. onkologii klinicznej oraz prof. Jacka Jassema – z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kursorem w cukrzycę

Druga z aplikacji zaserwowanych Polakom przez NFZ jest przeznaczona dla kobiet ciężarnych zmagających się z cukrzycą. Nazywa się „SweetPregna” (słodka ciąża).

Fot. PAP

Zdrowsze życie dzięki Zdrowicom

Budowanie wirtualnego miasta i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych? Te dwa różne cele da się połączyć – dzięki aplikacji na smartfony, opracowanej na zlecenie Instytutu Żywności i Żywienia.

Znając masę ciała danej kobiety sprzed ciąży, jej wzrost, wiek oraz trymestr ciąży, aplikacja ustali jej aktualne zapotrzebowanie kaloryczne, poradzi jej, jak ma się zdrowo odżywiać oraz prawidłowo kontrolować glikemię (poziom cukru we krwi). Aplikacja podpowie też, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta oraz czego przyszła mama nie powinna jeść, aby nie podnosić poziomu cukru we krwi.

Obydwie aplikacje zdrowotne można pobierać przez internet na smartfony z systemem Android oraz iOS. Użytkownicy systemów Android mogą je pobrać ze strony Google Play, natomiast posiadacze urządzeń z systemem iOS - w sklepie Apple Store. Można to zrobić również za pośrednictwem specjalnych stron internetowych - dedykowanych osobno każdej z tych aplikacji:

www.cancellcancer.pl

www.sweetpregna.pl

Obie aplikacje zostały sfinansowane z europejskich środków pomocowych: Funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. NFZ koordynował przygotowanie aplikacji, jest też ich wydawcą i właścicielem.

Cyfrowe zdrowie

Na koniec warto wspomnieć również o innych godnych polecenia i dostępnych w języku polskim aplikacjach zdrowotnych.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Dr Google i porada on-line nie zastąpią lekarza

Coraz częściej do gabinetów lekarskich przychodzą pacjenci z kompletem badań i postawioną przez siebie diagnozą. Szeroko reklamowane są porady on-line. Ale uwaga – nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania z lekarzem. Dowiedz się dlaczego.

Jednym z pionierów tego rodzaju działań w polskim sektorze publicznym był Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), który w ramach polsko-szwajcarskiego projektu edukacyjnego „Zachowaj równowagę” opracował i udostępnił wszystkim zainteresowanym (rzecz jasna za darmo) aplikacje mobilne pt. „Asystent zdrowego żywienia” - dla osób chcących poznać i wdrożyć zdrową dietę, a także „Zdrowa mama” - poświęconą żywieniu i aktywności fizycznej kobiet w ciąży. Aplikacje te można pobierać na urządzenia mobilne m.in. za pośrednictwem stron internetowych: zachowajrownowage.pl oraz ncez.pl.

Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku