Nie znaleziono żadnych terminów na podaną literę
Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.
Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl
Ileż seksistowskich dowcipów i lekceważących uwag opiera się na tym, że kobieta właśnie ma, miała lub będzie miała okres. Ale nie tylko hormony determinują nasze zachowanie. O kobiece hormony i ich wpływie na życie, w tym seksualne, Serwis Zdrowie zapytał dr hab. Aleksandrę Szymków- Sudziarską, profesor Uniwersytetu SWPS, kierującą Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego.
Atopowe zapalenie skóry (AZS), najczęstsza choroba skóry wieku dziecięcego, to efekt splotu czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Objawia się na skórze, ale dotyczy całego organizmu. Postać ciężka uniemożliwia normalne życie. Na szczęście teraz są sposoby na AZS. Aby pogłębić wiedzę na temat AZS, konieczności prawidłowego leczenia i podjąć próbę zmniejszenia stygmatyzacji osób z chorobami manifestującymi się na skórze, portal "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!" 2 października zorganizował konferencję na temat atopowego zapalenia skóry.
Wystartowała kampania charytatywna DOTYKAM=WYGRYWAM, której głównym celem jest promocja dbania o zdrowie piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Każdy ma szansę włączyć się w projekt. Wystarczy oddać swój stary, źle dopasowany biustonosz do reCYClingu, by wesprzeć stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i fundacji Wsparcie na Starcie w walce z rakiem piersi. Można także kupić biustopozytywne cegiełki wspierające ten cel i ściągnąć na telefon bezpłatną BIUSTOapkę, która m.in. przypomina o samobadaniu piersi.
Patrząc na życie społeczne teraz można odnieść wrażenie, że pandemia zniknęła tak z naszego krajobrazu, jak i pamięci. Czasem jeszcze w publicznych toaletach wiszą obdarte plakaty demonstrujące prawidłowy sposób mycia rąk. Wszystko inne – wydaje się – wróciło do czasu sprzed pandemii. Sam COVID-19 zabrał zaś – jak podaje WHO – niemal 7 milionów istnień. W Polsce – ponad 119 tysięcy. Strat jest jednak jeszcze więcej.
W 2023 roku liczba pacjentów przebywających pod respiratorami w domach, pozostających poza kontraktem i niemieszczących się w limitach Narodowego Funduszu Zdrowia, przekroczyła 2 tysiące osób. Kwota nierozliczonych świadczeń wobec pacjentów przebywających pod respiratorami w domach od 2015 roku do dzisiaj przekroczyła 150 mln zł, co jest kwotą równą zaledwie ok. 2,1 proc. zysku NFZ za 2022 rok, który wyniósł 7,24 mld zł.
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.